Ławrow: Rosja gotowa do dialogu z Poroszenką

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja uszanuje wolę mieszkańców Ukrainy wyrażoną w niedzielnych wyborach prezydenckich. Zadeklarował też, że Moskwa jest gotowa do dialogu ze zwycięzcą wyborów Petrem Poroszenką.

 

– To, że głosowanie zostało zorganizowane w wielu obwodach Ukrainy, jest zapewne pozytywnym faktem. Jak powiedział prezydent (Władimir Putin), z szacunkiem odniesiemy się do woli wyrażonej przez naród ukraiński – oznajmił Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

Szef MSZ zadeklarował, że Rosja jest gotowa do dialogu z nowo wybranym prezydentem.

– Słyszymy, co mówi Petro Poroszenko o swoich intencjach wobec Federacji Rosyjskiej, że określa te stosunki jako najważniejsze. My, jak wielokrotnie deklarował prezydent, jesteśmy gotowi do dialogu z przedstawicielami Kijowa, gotowi do dialogu z Petrem Poroszenką – powiedział.

Ławrow oświadczył, że jedyne, czego Rosja by nie chciała, to by deklarowana przez Poroszenkę gotowość do dialogu była czymś uwarunkowana. – Dla przykładu: wspomniał on, że będzie gotowy do dialogu z nami przy pośrednictwie Unii Europejskiej i USA – wyjaśnił.

Szef rosyjskiego MSZ ostrzegł władze w Kijowie przed nasilaniem operacji przeciwko separatystom na wschodzie kraju. Ławrow ocenił, że zapowiedziane już jej wznowienie będzie „kolosalnym błędem”.

– Szansa na nawiązanie nacechowanego szacunkiem, równoprawnego dialogu, uwzględniającego wyrażoną wolę, którą Rosja gotowa jest uszanować, nie powinna zostać zaprzepaszczona – podkreślił.

Szef MSZ Rosji wyraził nadzieję, że „Poroszenko, jeśli jego pełnomocnictwa zostaną potwierdzone, zrobi wszystko, aby zapobiec dominacji poglądów skrajnych na Ukrainie”.

Ławrow przypomniał, że w jednym z wystąpień Poroszenko oświadczył, że na Ukrainie nie powinno być żadnych nielegalnych formacji zbrojnych. – Bardzo ważne będzie to, jak ten cel będzie osiągany w praktyce, w tym w stosunku do Prawego Sektora, batalionu „Dnipro” i innych podobnych struktur z mętnym uzasadnieniem prawnym ich działalności – wskazał.

Rosyjski minister oznajmił, że Moskwa oczekuje od nowych władz na Ukrainie „potwierdzenia przywiązania do realizacji mapy drogowej OBWE”. – Jest wątpliwe, by bez tego cokolwiek udało się osiągnąć – powiedział.

Ławrow dodał, że kluczem do zakończenia ukraińskiego kryzysu jest dialog i kompromis między władzami w Kijowie a regionami.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*