USA i Rosja poderwały bombowce strategiczne. Nuklearna groźba czy odstraszanie?

Do piątku 16 maja potrwają czterodniowe amerykańskie ćwiczenia Exercise Global Lightning 14, w których biorą udział bombowce strategiczne zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

 

Po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny bierze w nich udział aż dziesięć bombowców B-52 i sześć supernowoczesnych B-2. Dowództwo US Air Force podaje, że celem jest wykonanie lotów długodystansowych i symulacja ataku. Eksperci wojskowi twierdzą, że chodzi o usprawnienie współpracy pomiędzy starymi i nowoczesnymi maszynami.

Amerykańskie dowództwo sił strategicznych zaprzecza jakoby obecne ćwiczenia miały związek z sytuacją na Ukrainie i twierdzi, że były planowane już rok temu.

Obecne ćwiczenia USA odbywają się zaledwie kilka dni po manewrach sił strategicznych Rosji. 8 maja wojska rosyjskie w obecności samego Władymira Putina ćwiczyły „odpowiedź na atak jądrowy na obszar Rosji”. W ćwiczeniach brały udział ciężkie bombowce strategiczne W ramach ćwiczeń wystrzelono także najnowszy rosyjski pocisk balistyczny typu Topol..

Także Rosjanie twierdzą, że ich manewry były planowane od dawna.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*