Czechy i Słowacja tworzą wspólny system ochrony przestrzeni powietrznej

Rządy Czech i Słowacji podpisały porozumienie otwierające drogę do zbudowania wspólnego systemu ochrony przestrzeni powietrznej obydwu państw.

 

Jak podaje serwis ceskenoviny.cz, Czechy i Słowacja zamierzają znacząco poszerzyć współpracę wojskową, zwłaszcza w obszarze sił powietrznych. Ministerstwa obrony Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej pracują nad stworzeniem wspólnego systemu ochrony przestrzeni powietrznej, z udziałem lotnictwa wojskowego obydwu państw.

Czesi i Słowacy zamierzają także przeprowadzić wspólne zakupy broni strzeleckiej i systemów radiolokacyjnych, w myśl zasady pooling and sharing. W ramach współpracy wojskowej planowane są ponadto ćwiczenia sił specjalnych obydwu państw.

W chwili obecnej siły powietrzne Czech wykorzystują samoloty myśliwskie JAS-39 Gripen wyleasingowane od Szwecji. Lotnictwo wojskowe Słowacji używa natomiast myśliwców MiG-29, ale przewiduje się w niedalekiej przyszłości ich wymianę na maszyny nowego typu. Nie jest wykluczone, że Słowacy zdecydują się na zakup lub inną formę pozyskania Gripenów, z uwagi na relatywnie niewielkie koszty oraz możliwość współpracy z  czeskimi siłami powietrznymi.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*