Premier Litwy: Jesteśmy gotowi na euro od stycznia 2015 r.

Algirdas Butkevičius, szef litewskiego rządu, powiedział dziś, że jego kraj jest przygotowany na to, aby wprowadzić od przyszłego roku europejską walutę.

 

Premier wygłosił swoje oświadczenie podczas konferencji gospodarczej, zorganizowanej przez Bank Litwy. Dotyczyła ona zmian finansowych po kryzysie w Unii Europejskiego. W Podczas wystąpienia stwierdził, że Litwa, przystępując do Unii, miała w planach przyjęcie euro.

– Litwa realizując zdyscyplinowaną politykę fiskalną jest przygotowana do wprowadzenia euro od początku 2015 roku – powiedział, dodając, że Litwa poprzez wypełnianie swoich zobowiązań w celu utrzymania stałego kursu walutowego lita w stosunku do euro, od 2004 uczestniczy w mechanizmie kursu walutowego. – Jesteśmy przekonani, że to wzmacniało zaufanie w stosunku do polityki gospodarczej i wspólnie z konkurencyjnym środowiskiem gospodarczym przyczyniło się do względnej stabilności cen w dłuższym okresie – podsumował.

W ubiegły czwartek Sejm zatwierdził scenariusz, który precyzuje w jaki sposób od stycznia 2015 r., gdy Litwa przystąpi do strefy euro, lity będą wymieniane na europejską walutę.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!