Cztery francuskie myśliwce Rafale trafią do Polski

Siły powietrzne Francji przebazują do Polski cztery samoloty myśliwskie typu Rafale.

 

Decyzja o rozlokowaniu myśliwców Rafale w bazie w Malborku ma na celu wsparcie ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach działań NATO podjętych w związku z kryzysem na Ukrainie. Samoloty mają stacjonować w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku od 28 kwietnia bieżącego roku. Wraz z myśliwcami Rafale do Polski trafi około 60 francuskich żołnierzy.

Misja Francuzów ma podwójny charakter. Po pierwsze francuskie samoloty będą prowadzić patrole powietrzne nad krajami bałtyckimi w ramach operacji NATO Baltic Air Policing. Francuzi mają uzupełnić działania polskiego kontyngentu Orlik 5, który będzie w tym czasie operował z litewskiej bazy w Szawlach. Po drugie, piloci z Francji mają podzielić się doświadczeniem z pilotami polskich Sił Powietrznych oraz jednostek rotacyjnych USAF obecnie stacjonujących w Łasku.

Na inauguracji 4-miesięcznej misji pilotów Armée de l’air w Polsce obecny będzie minister obrony Francji, Jean-Yves Le Drian, który odwiedził Polskę i kraje bałtyckie w marcu bieżącego roku. W poprzednim tygodniu NATO poinformowało, że w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie do Europy Wschodniej trafią dodatkowe samoloty, okręty i żołnierze sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ponadto, francuski samolot wczesnego ostrzegania AWACS patroluje cyklicznie przestrzeń powietrzną nad Rumunią.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!