Polska w międzynarodowym programie tankowców powietrznych MRTT

Polska jest jednym z pięciu krajów UE zainteresowanych wspólnym zakupem i eksploatacją samolotów do tankowania w locie klasy MRTT (Multi Role Tanker Transport). W związku z tą inicjatywą EDA (European Defence Agency) wysłała do koncernów Airbus i Boeing zapytania odnośnie możliwości zakupu samolotów tankowców-transportowców. 

 

Tematem zapytania jest możliwość zakupu 8-10 samolotów A330MRTT (firmy Airbus) lub KC-46A Pegasus (Boeing), bazujących na samolotach komunikacyjnych Airbus A330 i Boeing 767. W tej inicjatywie obecnie bierze udział Polska, Hiszpania, Belgia, Norwegia i Holandia, która jest liderem projektu.

Pomysł jest owocem analiz doświadczeń z konfliktu libijskiego i innych operacji międzynarodowych. Decyzja, jak podaje Reuters zapadła podczas szczytu UE w grudniu 2013 roku. Zgodnie z planem umowa zakupu samolotów MRTT ma zostać podpisana do połowy przyszłego roku. Jednostka osiągnęłaby zdolność operacyjną w roku 2020. Możliwe jest dalsze poszerzenie grupy użytkowników o kolejne kraje, a floty maszyn o następne samoloty. Czyni to z potencjalnego kontraktu jeszcze bardziej łakomy kąsek dla obu ewentualnych dostawców samolotów MRTT.

Prawdopodobnie z tym międzynarodowym programem pozyskania samolotów MRTT związana była ogłoszona w styczniu bieżącego roku przez polski Inspektorat Uzbrojenia analiza rynku, dotycząca pozyskania samolotów lub usług w zakresie strategicznego transportu i tankowania.

Koncepcja całego projektu przypomina nieco operująca od roku 2009 z bazy na Węgrzech jednostkę SAC HAW (Strategic Airlift Capability Heavy Airlift Wing). Jest to projekt 12 Europejskich krajów NATO które wspólnie posiadają 3 ciężkie samoloty transportowe C-17 Globemaster III, mogąc je wykorzystywać w ciągu roku proporcjonalnie do udziału finansowego w programie.

Więcej postów