USA wciąż kupują sprzęt wojskowy od Rosji

Pomimo kryzysu na Ukrainie i wprowadzenia amerykańskich sankcji, Pentagon nadal utrzymuje kontrakt z rosyjską firmą zbrojeniową Rosobornexport.

 

Radio Wolna Europa uzyskało od Pentagonu informacje na temat obecnego stanu kontraktu. Amerykanie utrzymują, że nie zamierzają go zrywać, a dotychczas zapłacili Rosjanom 290 milionów dolarów, z całej wartości kontraktu opiewającego na 553 miliony. Rosyjska firma dostarcza afgańskiej armii śmigłowce Mi-17.

Kontrakt z Rosjanami od początku wywoływał sprzeciw w Kongresie. Politykom udało się wymusić na Pentagonie zrezygnowanie z opcji na kolejne maszyny, bo początkowo przeznaczono na zakupy w Rosji nawet miliard dolarów.

Pentagon zdecydowanie broni decyzji o współpracy z rosyjskim sektorem zbrojeniowym jako najszybszej i najefektywniejszej drogi do znacznego zwiększenia zdolności bojowych afgańskich sił specjalnych. W obliczu przyłączenia Krymu do Rosji rośnie jednak nacisk polityków na zerwanie współpracy z Federacją.

W ubiegłym tygodniu grupa kongresmenów z obu partii, reprezentujących okręgi powiązane z przemysłem zbrojeniowym, wysłała do sekretarza obrony list, w którym zdecydowanie domagają się zerwania kontraktu, jednak dotąd nie dostała odpowiedzi.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*