Brytyjski okręt podwodny HMS „Astute” przystosowano do transportu komandosów

Opublikowano nowe zdjęcia brytyjskiego, atomowego okrętu podwodnego HMS „Astute” z zamontowanym na pokładzie kontenerem klasy DDS (Dry Deck Shelter) do przewozu wyposażenia komandosów morskich, zbudowanym w ramach tajnego projektu Chalfont.

 

W ten sposób wyposażony okręt podwodny HMS „Astute” jest przygotowany do skrytego dostarczenia w pełni wyposażonej, ośmioosobowej grupy nurków bojowych do dowolnego rejonu na świecie. Według informacji przekazanej w wielu mediach nie jest to DDS, ale miniaturowy okręt podwodny, który w czasie tajnych operacji może być odłączany od jednostki – matki i udawać się samodzielnie do rejonu działań unikając przeszkód dzięki własnym systemom sonarowym.

Rzeczywiście konstrukcja Chalfont nie jest dokładnie znana, ale ze zdjęć wyraźnie wynika, że mamy tu do czynienia z typową kapsułą transportową klasy DDS, montowaną najczęściej na amerykańskich okrętach podwodnych. Świadczy o tym chociażby otwierany właz w części dziobowej kontenera, co oznacza brak kadłuba sztywnego.

HMS „Astute” razem z kapsułą transportową dla komandosów był sfotografowany 20 marca w Gibraltarze. Oznacza to, że Chalfont testowany od 2012 r. jest już gotowy do działań operacyjnych. Jest to system łatwy do wykorzystania, ponieważ przystosowano go do transportu lotniczego. Może więc być dostarczony drogą powietrzną do dowolnego miejsca na świecie. Promień działania komandosów zwiększa dodatkowo duża autonomiczność samego okrętu podwodnego, ograniczona do trzech miesięcy tylko przez zapas żywności potrzebnej dla załogi.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*