Razem z Ukraińcami – polskie F-16 i MiG-29

Za kilka miesięcy na Ukrainie odbędą się ćwiczenia Bezpieczne Niebo 2014. Gospodarzem będzie 114. Brygada Lotnictwa Taktycznego z Iwano-Frankowska. W ćwiczeniach mieliby brać udział Polacy. Według zastępcy szefa Sztabu Generalnego SZ Ukrainy, generała W. Gamoroja, strona polska zadeklarowała udział do 10 samolotów F-16, 6 samolotów MiG-29 i 100 osób personelu.

 

Udział w ćwiczeniach planowało faktycznie polskie MON, ale na dziś ich nie potwierdziło. Interesujący byłby skład kontyngentu polskiego oraz na ile potwierdzą się założenia, że wezmą w nich udział samoloty F-16, szczególnie z lotniska w Iwano-Frankowsku. Do tej pory polskie lotnictwo wojskowe na misję na Litwie (Baltic Air Policing) wysyłało tylko MiG-29 – całkowicie słusznie. Ciekawe, jak w obecnej sytuacji postąpimy z Bezpieczne Niebo 2014, na ile F-16 są tylko życzeniem ukraińskiego generała.

Chociaż ćwiczenia odbędą się na terenie bazy w Iwano-Frankowsku, do udziału w nich Ukraina skieruje własne środki z aż pięciu brygad lotniczych (40., 114., 831. Brygady Lotnictwa Taktycznego oraz 15. i 456. Brygady Lotnictwa Transportowego). Ukraińcy wyślą myśliwce Su-27 i MiG-29, szkolne L-39 Albatros, transportowe An-26 i śmigłowce Mi-8.

Pod względem taktycznym zadania jakie wykonywać będą załogi ukraińskie i ewentualnie polskie to zabezpieczanie przestrzeni powietrznej, przechwytywanie samolotów obcych, czy wsparcie dla statków powietrznych w sytuacjach niebezpiecznych.

Strona polska wesprze Ukraińców w rozwijaniu zdolności w standardach NATO (przekazywanie informacji o sytuacji powietrznej, dokumentacja, interoperacyjność i planowanie, kierunki rozwoju infrastruktury i wyposażenia samolotów, szkolenia załóg, bezpieczeństwo lotów). Podobne ćwiczenia przeprowadzono w 2011 roku w ramach przygotowań do Euro 2012. Wówczas uczestniczyły w nich Amerykanie z Gwardii Narodowej stanu Alabama.

 

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*