Amerykańskie okręty podwodne ćwiczą w rejonie Arktyki

Na Oceanie Arktycznym rozpoczęły się ćwiczenia amerykańskich okrętów podwodnych ICEX 2014 (Ice Exercise 2014).

 

Dowódca amerykańskich sił podwodnych poinformował, że w ćwiczeniu wezmą udział dwa okręty podwodne: jeden typu Virginia – USS „New Mexico” (SSN 779) i oraz Los Angeles – USS „Hampton” (SSN 767).

Manewrom nadano dużą rangę propagandową w związku z coraz większą aktywnością rosyjskich sił zbrojnych w tamtym regionie świata. Amerykanie wyraźnie zaznaczają, że środowisko Arktyki jest trudnym miejscem do działań, dlatego konieczna jest ocena rzeczywistej zdolności do prowadzenia operacji w tamtym rejonie oraz określenie potrzeb do ochrony amerykańskich interesów, „wspierania bezpieczeństwa i promowania współpracy obronnej z krajami partnerskimi”.

Całe ćwiczenie zostało zaplanowane i będzie koordynowane przez należące do US Navy arktyczne laboratorium do działań podwodnych ASL (Arctic Submarine Laboratorium), które znajduje się w bazie morskiej Point Loma w San Diego. Tymczasowa baza została zbudowana na krze lodowej na północ od miejscowości Prudhoe Bay na Alasce. Obóz lodowy NAUTILUS składa się z małej osady, zbudowanej i działającej specjalnie dla potrzeb ćwiczenia ICEX przez służby inżynieryjne amerykańskich, kanadyjskich i brytyjskich sił morskich.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!