Rosyjska baza lotnicza na Białorusi za kilka dni

W białoruskiej 61. Bazie Lotnictwa Myśliwskiego w Baranowiczach, gdzie od kilku miesięcy stacjonują 4 rosyjskie samoloty Su-27P dokonano rotacji sprzętu i personelu.

 

Ponownie na jedyne lotnisko, gdzie stacjonują białoruskie myśliwce przyleciały samoloty myśliwskie Su-27P z rosyjskiego 1. Dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej Zachodniego Okręgu Wojskowego.

W odpowiedź na działania strony amerykańskiej, która w związku z kryzysem wokół ukraińskiego Krymu dokonała wzmocnienia NATO-wskiego kontyngentu na Litwie kolejnymi maszynami myśliwskimi F-15C (jest ich teraz aż 10), czy rozszerzonymi ćwiczeniami amerykańsko-polskimi z użyciem 12 samolotów F-16 ze składu USAF – strona rosyjska w bliższym czasie dodatkowo rozmieszczy 20 myśliwców na lotniskach wojskowych w Baranowiczach i Lidzie. Oprócz tego w Maczuliszczach (kilka kilometrów na południe od Mińska) trwają przygotowania do przelotu rosyjskiego AWACSu A-50.

Według MON Białorusi, taka decyzja o dodakowym rozlokowaniu myśliwców związana z przyśpieszeniem tworzenia rosyjskiej bazy lotniczej w Lidzie o potencjale pułku.

Adam Kamiński

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!