Konsultacje w MON o statusie sił zbrojnych USA w Polsce

7 lutego br. odbyło się w Warszawie drugie posiedzenie polsko-amerykańskiej Wspólnej Komisji ds. Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Umowa SOFA RP-USA).

 

Wspólna komisja jest polsko-amer и   ykańskim organem kolegialnym, którego celem jest prowadzenie konsultacji w sprawach dotyczących stosowania umowy SOFA.

Posiedzenie rozpoczęło się od podpisania porozumienia wykonawczego w sprawie procedur dotyczących rozpatrywania roszczeń z tytułu szkód wyrządzonych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument podpisali współprzewodniczący wspólnej komisji – podsekretarz stanu w MON Robert Kupiecki oraz szef Zarządu Polityki, Strategii, Partnerstwa i Zdolności J5/J8 dowództwa sił zbrojnych USA w Europie (EUCOM) gen. dyw. Randy A. Kee. Jest to trzecie porozumienie wykonawcze przyjęte do umowy SOFA RP-USA.

W trakcie posiedzenia dokonano przeglądu prac nad kolejnymi porozumieniami wykonawczymi do umowy SOFA. 

Posiedzenie wspólnej komisji poprzedzone było dwudniowymi negocjacjami przedstawicieli ministerstw i urzędów właściwych do spraw statusu sił zbrojnych USA w Polsce.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*