Zbliża się okres urlopowy i część żołnierzy zawodowych ma zamiar wyjechać na wypoczynek za granicę. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia MON w sprawie wyjazdów za granicę żołnierzy w celach prywatnych. Zgłosić ten zamiar należy na co najmniej 10 dni przed przekroczeniem granicy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może być krótszy.
Jest to akt wykonawczy do art. 340 ust. 10 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347). W tych przepisach, nałożono na żołnierza, podobnie zresztą jak w poprzedniej ustawie pragmatycznej, obowiązek poinformowania pisemnie dowódcę jednostki wojskowej, w której zajmuje stanowisko służbowe, o zamiarze wyjazdu i pobytu za granicą w celach prywatnych.
Niezbędne elementy zgłoszenia
Zgłoszenie odbywa się za pośrednictwem kancelarii jednostki wojskowej lub elektronicznego obiegu dokumentów. Powinno zawierać:
- stopień, imię i nazwisko żołnierza zawodowego,
- wskazanie zamierzonego miejsca wyjazdu i pobytu za granicą,
- wskazanie zamierzonego terminu wyjazdu i czasu pobytu za granicą,
- określenie celu wyjazdu i pobytu za granicą.
Taką informację żołnierz będzie zobowiązany złożyć na co najmniej 10 dni przed planowanym terminem wyjazdu za granicę ( obecnie 7 dni), a w szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może być krótszy. W ocenie MON, zaproponowany termin umożliwi pełne przeanalizowanie informacji.
Natomiast w przypadku wyjazdów w ramach małego ruchu granicznego zaproponowano, aby w informacji żołnierz zawodowy podawał jednorazowo wyjazdy planowane w ciągu całego roku kalendarzowego. Ma to ułatwić i uprościć procedury. W dotychczasowych regulacjach, takiej potrzeby nie było. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, rozwiązanie to wpisuje się w oczekiwania żołnierzy zawodowych.
Dowódca może nie wyrazić zgody
Dowódca jednostki wojskowej może, w drodze decyzji zakazać żołnierzowi zawodowemu wyjazdu za granicę, z uwagi na sprawy organizacyjne lub z obawy, że mogą być naruszone przepisów ustawy z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych. W tej sprawie może zwrócić się o wydanie opinii do odpowiedniej jednostki organizacyjnej Służby Kontrwywiadu Wojskowego
Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny przewidują możliwość wniesienia odwołania przez żołnierza zawodowego, z pominięciem drogi służbowej, do bezpośredniego przełożonego dowódcy jednostki wojskowej, który wydał kwestionowaną decyzję.
Ponadto zaproponowano, aby o sposobie rozstrzygnięcia odwołania, żołnierz zawodowy był informowany bezzwłocznie, pisemnie lub elektronicznie, za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, który wydał decyzję odmowy wyjazdu. Przyjęte rozwiązanie oparte jest na dotychczasowej praktyce i wpisuje się w oczekiwania zarówno komórek kadrowych, jak i samych żołnierzy zawodowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. I wszystko wskazuje, że zaczną obowiązywać jeszcze przez wakacjami. Do tego czasu będzie obowiązywać rozporządzeniem MON z 18 marca 2004 r. w sprawie wyjazdów za granicę żołnierzy zawodowych w celach niezwiązanych ze służbą wojskową (Dz. U. z 2004 r. poz. 520 oraz z 2008 r. poz. 247). W ocenie projektodawców, nowe regulacje niewiele się różnią od poprzednich. R.Ch.
Źródło: portal-mundurowy.pl