Amerykańskie firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland podpisały umowę z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi na prace przedprojektowe dla pierwszej polskiej elektrowni atomowej.
- Dzisiaj myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących podjęliśmy decyzje o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca i do sukcesu, kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polsk – powiedziała w środę minister Moskwa.
- Jak podkreśliła, projekt jest budowany ze stabilnym, doświadczonym, bezpiecznym partnerem. Projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską – wskazała.
- Wierzę, że dzisiejsza decyzja i dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w tych kolejnych latach, gdzie jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – oświadczyła.
Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach wzmocniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego; dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w kolejnych latach – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji związanej z podpisaniem umowy PEJ z Westinghouse.
Moskwa: Projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską
W środę w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej trwa uroczyste podpisanie Bridge Contract pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse).
„Dzisiaj myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących podjęliśmy decyzje o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca i do sukcesu, kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce” – powiedziała w środę minister Moskwa przed podpisaniem umowy.
Jak podkreśliła, projekt jest budowany „ze stabilnym, doświadczonym, bezpiecznym partnerem”. „Projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską” – wskazała.
„Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach zdecydowanie wzmocniły swoją współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nie byłoby terminala LNG bez deklaracji strategicznej współpracy ze strony amerykańskiej, bez stabilnych, bezpiecznych dostaw” – dodała.
Wcześniej, w listopadzie 2022 r., polski rząd zdecydował, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej dostarczy Westinghouse, a obiekt stanie na Pomorzu.
Jak mówiła minister Moskwa, w roku 2022, kiedy Europa przeżywała kryzys energetyczny, „w Polsce nie martwiliśmy się o bezpieczeństwo dostaw; to o co musieliśmy zadbać, to o godne ceny dla wszystkich odbiorców”.
Pierwsza umowa na projektowanie elektrowni jądrowej w Polscew tym roku
„Wierzę, że dzisiejsza decyzja i dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w tych kolejnych latach, gdzie jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – oświadczyła.
Obecny na konferencji prezes Polskich Elektrowni Jądrowych zapowiedział, że jeszcze w tym roku zostanie podpisana pierwsza umowa na projektowanie elektrowni jądrowej w Polsce.
Jak wskazała podczas środowej konferencji minister klimatu i środowiska, środowa umowa czyni projekt dotyczący budowy elektrowni jądrowej jeszcze bardziej możliwym. „Już czekamy na kolejną umowę” – zaznaczyła. „Zobowiązujemy się, że ta kolejna umowa, kolejny etap jeszcze bardziej wzmacniający współpracę, będzie podpisany jeszcze w tym roku, mam nadzieję, że przed wakacjami” – zapowiedziała Anna Moskwa. Jak podkreśliła, byłby to „kolejny krok milowy we wzajemnej współpracy energetycznej”.
Jak zapewniła minister Moskwa, „projekt idzie zgodnie ze ścieżką – decyzja środowiskowa jest projektowana, wbrew wszelkim obawom, wszelkie konsultacje środowiskowe z naszymi zagranicznymi partnerami, które odbywamy, kończą się pozytywnie” – zapewniła.
Moskwa: prace nad modelem finansowym dla elektrowni jądrowej trwają
Wskazała, że kolejne etapy tych konsultacji są realizowane. „Projekt jest nie tylko zgodny z harmonogramem, ale (realizowany jest -red.) w trybie przyspieszonym” – dodała.
Minister Moskwa zapewniła, że takie tempo zostanie utrzymane do końca realizacji projektu. „Tak, żebyśmy mogli co najmniej 3750 giga dostarczyć do polskiego systemu energetycznego w 2032 r. , a 2026 r. rozpocząć wspólną budowę” – wskazała.
Prace nad modelem finansowym dla elektrowni jądrowej toczą się na poziomie spółki PEJ, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, resortu klimatu i zespołu ds. energetyki jądrowej – poinformowała w środę minister klimatu Anna Moskwa.
Jak zaznaczyła, po zakończeniu tych prac podpisana zostanie umowa z doradcą ds. modelu finansowego.
„Jesteśmy w dialogu ze stroną amerykańską w celu uzgodnienia amerykańskiego zaangażowania w projekt. (…) Rozmawiamy też z zewnętrznymi partnerami finansowymi” – oświadczyła minister
Źródło: wnp.pl