W IV kwartale 2022 r. w TVP stanowiska przedstawicieli obozu władzy stanowiły 80 proc. czasu antenowego, a w przypadku Polskiego Radia niewiele mniej – podają „Wirtualne Media”.
Portal Wirtualnemedia.pl opublikował dane, przedstawione przez prof. Tadeusza Kowalskiego, opozycyjnego członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dotyczą one analizy 290 godzin programów z udziałem polityków emitowanych na antenach TVP w ostatnim kwartale 2022 roku, by zbadać, ile czasu antenowego poświęcane było gościom związanym z obozem rządowym, a ile przedstawicielom środowisk opozycyjnych.
Jak się okazuje, 80 proc. czasu antenowego TVP było przeznaczone na przedstawienie stanowisk reprezentowanych przez PiS, prezydenta oraz instytucji, z którymi kojarzeni są politycy Prawa i Sprawiedliwości”. Należy dodać, że w tej grupie znalazł się też klub Kukiz’15, który współpracował z partią Jarosława Kaczyńskiego.
Na 290 godzin programów, przez 204 godziny (71 proc.) prezentowano stanowiska PiS, premiera, prezydenta i marszałka Sejmu. Dodajmy, że tu najrzadziej występowali przedstawiciele KPRP (mniej niż 1 proc.; w przypadku KPRM to 3 proc.). Kolejne 26 godzin (9 proc.) stanowiły wystąpienia polityków innych partii wchodzących w skład rządu. Platformie Obywatelskiej i Marszałkowi Senatu przypadły 24 godziny (8 proc.), a pozostałym partiom opozycyjnym – łącznie 34 godziny (12 proc.). Wśród tych ostatnich, Nowa Lewica i PSL miały do dyspozycji po 5 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni. Konfederacji nie ma w zestawieniu.
W przypadku Polskiego Radia, odsetek czasu poświęconego politykom związanym z obozem rządowym jest nieco niższy. Według danych przesłanych przez nadawcę, w IV kwartale ub. roku 71 proc. czasu antenowego było przeznaczone dla prezentacji opinii i działań PiS i środowisk popierających partię. Aż 69 proc. czasu dotyczyło PiS, a tylko 2 proc. Solidarnej Polski.
Dodajmy, że Polskie Radio nie przesłało danych dotyczących podziału czasu na prezentację stanowisk urzędu Prezydenta i Prezesa Rady Ministrów.
Spośród partii opozycyjnych, najwięcej czasu na antenie Polskiego Radia mieli do dyspozycji politycy Nowej Lewicy (9 proc.; ponad 13 godzin), a następnie PO i PSL (po 8 proc.) oraz Polska 2050 (2 proc.). Łączny czas wystąpień polityków Konfederacji wyniósł zaledwie 16 minut.
Źródło: kresy.pl