In Business. Prezes Drutexu: musimy szykować się na bardzo trudny okres

niezalezny-dziennik-polityczny

Musimy szykować się na bardzo trudny okres. Będzie źle — ocenia nadchodzący kryzys Leszek Gierszewski, prezes firmy Drutex. O tym, co widzi na rynku i co może powiedzieć o perspektywach dla całej gospodarki, rozmawiał z Mikołajem Kunicą, redaktorem naczelnym Business Insider Polska. Więcej w najnowszym odcinku In Business.

Drutex powstał w 1985 r. i działa nieprzerwanie od 37 lat. Dziś to jeden największych europejskich producentów stolarki okiennej. W 2021 r. przychody firmy wyniosły 1,3 mld zł, obecnie zatrudnia ponad 3,8 tys. pracowników.

W programie In Business prezes firmy Leszek Gierszewski pytany był o to, jak inflacja i rosnące koszty produkcji wpływają na działalność jego spółki.

— Firmę prowadzę od 1985 r., kryzysów przeszedłem już kilka. Najtrudniejszy był dla mnie rok 1989-1990 i początek lat 90. — powiedział. Kolejne kryzysy, jak dodał, to lata 2008, 2013 oraz czas pandemii koronawirusa. Porównał przy tym prowadzenie firmy do gospodarstwa domowego. — Trochę jestem „chomikiem”, trochę przewiduję do przodu, mam coś na czarną godzinę i jakoś to się kręci — tłumaczył.

Gierszewski potwierdził, że widzi kryzys i spowolnienie, choć — jak podkreślił — Drutex póki co ma najlepszy okres w swojej działalności. — Nie wiem, co będzie za tydzień, dwa, bo przecież mamy zamówienia tylko na parę tygodni do przodu, ale myślę, że na kryzys jestem przygotowany.

Mówiąc o nim przyznał: — Musimy szykować się na bardzo trudny okres. Będzie źle. Podkreślił przy tym, że „zawsze przygotowywał się na te czasy”. — Całe szczęście, że jesteśmy w całej Europie, na świecie, a główni nasi kontrahenci to Zachód i Europa. Myślę, że damy sobie radę — powiedział.

Prezes Drutexu stwierdził, że „obserwuje i czyta” o osłabieniu koniunktury na rynku mieszkaniowym, ale jego firma obecnie go nie odczuwa. — Zbudowałem firmę w ten sposób, że mam bardzo dużo małych odbiorców. Nie „siedzę” na dużych deweloperach, dużych inwestycjach — wyjaśnił.

„Gdyby inflacja była tylko w Polsce, byłoby tragicznie”

Gierszewski w programie zwrócił również uwagę, że gdyby inflacja była tylko w Polsce, firma byłaby niekonkurencyjna. — Wszystkie surowce, maszyny, samochody, idą z Zachodu. Wszystko kupujemy za walutę — euro, dolary. Gdyby inflacja była tylko w Polsce, byłoby tragicznie — zauważył.

— U nas inflacja jest duża, zgadza się, ale całe szczęście, że jest nie tylko u nas, ale też na Zachodzie. Dalej wszyscy płyniemy, tylko trochę bardziej pod wodą — ocenił.

Szef Drutexu powiedział, że nie widzi spadku w obrotach firmy. — Ja widzę nadmiar zamówień. Póki co to dla nas to jest najlepszy rok — podkreślił.

Gierszewski stwierdził też, że obecnie jego zdaniem firma „jest o 100 proc. za mała”, zarówno jeśli chodzi o produkcję okien, drzwi, jak i rolet czy fasad. — Jesteśmy przygotowani na bardzo duże inwestycje, ale nie jestem szaleńcem. Czekamy, co będzie — powiedział, dodając przy tym, że ma zamiar powiększyć firmę co najmniej o 100 proc.

— Co roku inwestuję ponad 100 mln zł, w ubiegłym 148, później 106, w tym już ponad 100. Dalej inwestuję, dalej firmę rozwijam. Mimo że mam 72 lata, cały czas jestem optymistą, cały czas inwestuję — podsumował.

„In Business” jest cyklicznym programem, który pokaże kulisy biznesu i pomoże poznać oraz zrozumieć pomysły i projekty ludzi, którzy wyznaczają trendy i kierunki zmian w gospodarce. W każdy czwartek Mikołaj Kunica, redaktor naczelny Business Insider Polska, zaprosi do programu prezesów i właścicieli firm, a także inwestorów, liderów rynku kapitałowego, decydentów kształtujących ramy polskiej gospodarki. W programie pojawią się również naukowcy i myśliciele, którzy kreują i wychwytują trendy decydujące o kierunkach rozwoju firm oraz nowych modeli biznesowych.

businessinsider.com.pl

Więcej postów