Sondaż CBOS. Najgorsze notowania rządu Mateusza Morawieckiego w historii

Zwolennikami rządu Mateusza Morawieckiego jest tylko 26 proc. Polaków. Do przeciwników zalicza się 47 proc. badanych — wynika z sondażu CBOS. Pracownia informuje o niespotykanej dotąd przewadze negatywnych opinii.

Od września nastąpił spadek zwolenników rządu o 2 pkt proc., grupa przeciwników wzrosła o 1 pkt proc. Oprócz tego 23 proc. badanych wyraża obojętność. Dodatkowo 4 proc. badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

„Są to najgorsze notowania rządu Mateusza Morawieckiego w historii, z rekordowo wysoką przewagą przeciwników nad zwolennikami (wynoszącą 21 punktów)” — zwraca uwagę CBOS.

Od września stabilny pozostaje odbiór wyników działalności rządu. Obecnie źle ocenia je 56 proc. respondentów, a dobrze – 32 proc. 12 proc. nie miało zdania.

Również zarejestrowane w październiku opinie o polityce gospodarczej rządu nie różnią się istotnie od tych z ostatnich dwóch miesięcy. 62 proc. ankietowanych uważa, że nie stwarza ona szansy na poprawę, przeciwnego zdania jest 28 proc.; 10 proc. nie miało zdania.

Społeczny odbiór premiera także jest zbliżony do tego z września. Niezadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, wyraża obecnie 54 proc. badanych (od września spadek o 2 pkt proc.), a 29 proc. wyraża aprobatę (spadek o 2 pkt proc.). 17 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

CBOS opublikował też ranking polityków z największym zaufaniem Polaków. Pierwsza trójka to Andrzej Duda (51 proc.), Rafał Trzaskowski (41 proc.) i Szymon Hołownia (40 proc.).

Czwarte miejsce z zaufaniem na poziomie 37 proc. przypadło w październiku ex aequo premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi.

W rankingu nieufności pierwsze miejsce zajął prezes PiS Jarosław Kaczyński z wynikiem 56 proc. Na drugim miejscu znalazł się szef PO Donald Tusk, któremu nie ufa 55 proc. badanych. Na trzecim miejscu jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z 53 proc. nieufności.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Zrealizowano je w dniach 3-13 października 2022 r. na próbie liczącej 1041 osób (w tym: 58,3 proc. metodą CAPI, 26,1 proc. – CATI i 15,6 proc. – CAWI).

ONET.PL

Więcej postów