– To odpowiednik 60% rocznych dochodów całego państwa! Takie marnotrawstwo byłoby nie do usprawiedliwienia nawet w dostatnich czasach. Dzisiaj, w obliczu trwającego kryzysu jest to po prostu niewybaczalne – uważają politycy partii.
Szymon Hołownia uważa, że te pieniądze są nam dzisiaj szczególnie potrzebne. Dlatego partia wystawiła fakturę PiS-owi.
– Oddajcie nam nasze 300 miliardów. Niech one pomogą nam przejść suchą nogą przez kryzys. Ta faktura ma termin płatności na wczoraj – mówił Hołownia wyliczając zbędne wydatki, naliczone kary i rosnące budżety rządowych instytucji.
Marnotrawstwo środków na realizację własnych politycznych celów – jak na przykład niedoszłe wybory kopertowe, czy nowe państwowe instytuty – łączy się tu z rozrzutnością: rząd wydaje miliardy na olbrzymie projekty, które ciągną się latami, a potencjalne korzyści są zupełnie nieproporcjonalne do wydanych na dany cel pieniędzy: tak jak w wypadku rozbudowy elektrowni w Ostrołęce, która pochłonęła miliardy złotych, a teraz jest rozbierana.
– Obrazu dopełnia nagminne łamanie prawa, które doprowadziło do naliczenia wielkich kar m.in. za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego – przekazuje Polska 2050.
Fakturę z naszymi wyliczeniami działacze Polski 2050 na terenie całego kraju przykleili na drzwiach biur posłów PiS, jako przypomnienie: „ile środków są winni Polkom i Polakom, a także przypomnienie, że rozliczymy każdą zmarnotrawioną złotówkę” – zapewniają działacze partii.
W województwie podlaskim kartki z fakturami pojawiły się w Białymstoku, Mońkach, Augustowie, Suwałkach, Grajewie na drzwiach biur posłów Prawa i Sprawiedliwości.
– Naklejaliśmy fakturę korygującą za ostatnie 7 lat rządów. To faktura za wszystkie nadprogramowe wydatki, które trafiły do kieszeni ludzi PiS. Akcja ma zwykłemu obywatelowi pokazać jak bardzo jest okradany z pieniędzy, uświadomić, że rząd własnych pieniędzy nie ma, że wydatki rządu są niepotrzebne i na pewno nie są czynione z myślą o Polakach – przekazuje podlaskie biuro Polski 2050.
Na fakturze wymieniono 10 „usług”, którymi są:
1. Nowe instytuty państwowe – 1,6 mld zł;
2. Kary za Turów – 890 mln zł;
3. Kary za Izbę Dyscyplinarną – 1,57 mld zł;
4. Wybory kopertowe – 60 mln zł;
5. Krajowy Plan Odbudowy – 264 mld zł;
6. Budowa i zburzenie elektrowni w Ostrołęce – 1,35 mld zł;
7. Pomoc publiczna dla TVP – 8 mld zł;
8. CPK – 34,9 mld zł;
9. Budowa Pałacu Saskiego – 2,5 mld zł;
10. Wyższe wydatki na Kancelarię i IPN – 3,8 mld zł.