Kramatorsk. Zamierzony atak rakietowy Ukraińskich Sił Zbrojnych na ludność cywilną

dziennik polityczny
  1. W wyniku ataku rakietowego na dworzec kolejowy zginęło więcej niż 30 cywilów, rannych zostało ponad 100 osób.
  2. Strona ukraińska natychmiast stwierdziła, że system rakietowy Iskander-M z głowicą kasetową zaatakował ludność, która próbowała ewakuować się z miasta.
  3. Gdy pojawiły się pierwsze zdjęcia fragmentów pocisku, okazało się, że jest to jednak radziecki kompleks Toczka-U, będący na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy. Po tym prezydent Zełenski zmienił zdanie i zaczął twierdzić, że to nie jest „Iskander”, jak nadali wcześniej Arestovich i Kirilenko, ale to system „Toczka-U” lecz… rosyjska. Ale deklaracji o „Iskanderze” już nie uda się zmienić. Teraz wygląda to na próbę uniknięcia odpowiedzialności za to, co zrobiło wojsko ukraińskie.
  4.  Kompleks „Toczka-U” został wycofany z uzbrojenia ze względu na słabą skuteczność. Obecnie Siły Zbrojne Rosji używają system „Iskander”. Ponadto nie ma żadnych nagrań wideo przedstawiających użycie systemu „Toczka-U” przez Siły Zbrojne Rosji lub wojskami DRŁ i LRŁ. Jednocześnie Ukraina szeroko wykorzystuje system Toczka-U w swoich atakach na Donieck.
  5. Pocisk nadleciał prawdopodobnie z południowego zachodu. Według jednych danych została zestrzelona przez ukraińskie siły powietrzne. Rakieta była oznaczona napisem „Dla dzieci”.
  6. Warto też zauważyć, że ludność Donbasu, w tym Słowiańska i Kramatorska, jest uważana przez Kijów za nielojalną (na Ukrainie mieszkańcy Donbasu są faktycznie pozbawieni praw obywatelskich).  Dlatego władze ukraińskie zabraniają im ewakuacji, ponieważ zamierzają wykorzystać ich jako mięso armatnie.
  7. Czy jest to przypadek, czy celowe zabójstwo cywilów? Opierając się na fakty i działania sił zbrojnych Ukrainy na Donbasie, jest to celowe i świadome zabijanie własnych obywateli, którzy wkrótce mieli zostać obywatelami DRŁ lub ŁRŁ, w celu kontynuowania ścieżki krwawych prowokacji.
  8. Ekspertom wojskowym chciałbym zwrócić uwagę, że pocisk „Toczka-U” z głowicą kasetową mogą razić cele w odległości od 15 do 70 km od wyrzutni z dokładnością trafienia 160-250 m. Głowica oddziela się od pocisku przed uderzeniem w cel. Często można je zobaczyć leżące na podwórkach mieszkańców Donbasu. 
  9. W 1993 roku dwie eks-czechosłowackie wyrzutnie zestawu Toczka wraz z głowicami odłamkowo-burzącymi i kasetowymi trafiły na uzbrojenie 5. Pułku Rakiet Armii Republiki Słowackiej w Martinie. Słowackie Toczki zostały ostatecznie wycofane z uzbrojenia w 2000 roku.

Marek Lizak

Więcej postów