Koszmarna wpadka doradcy prezydenta

Kwestia opuszczenia przez Polskę Eurokorpusu wciąż budzi wielkie emocje. Głos w sprawie zabrał również doradca prezydenta Andrzeja Dudy, który zaliczył przy tym koszmarną wpadkę. Jaką? Profesor Andrzej Zybertowicz, bo o nim mowa, napisał na Twitterze, że inne kraje NATO, np. Finlandia już wycofały się z Eurokorpusu… Problem w tym, że Finlandia nie należy do NATO, a doradca głowy państwa powinien takie rzeczy wiedzieć!

Zamieszanie związane z obecnością i zaangażowaniem Polski w Eurokorpusie wybuchło w zeszły wtorek (28.03). Radio RMF FM jako pierwsze poinformowało, że decyzją szefa MON Antoniego Macierewicza nasz kraj opuszcza tę międzynarodową strukturę wojskową. Fakt24 ustalił wówczas, że do 2020 roku Polska wycofa kilkudziesięciu naszych oficerów z Eurokorpusu. Później MON oraz rzecznik Eurokorpusu potwierdzili te informacje.

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł Fakt, MON zdecydował się wycofać z Eurokorpusu, bo nie byłby w stanie przejąć tam w 2019 r. dowodzenia ze względu na braki kadrowe. – Przez błędną politykę kadrową, oddajemy inicjatywę krajom, które o wiele mniej wniosły w działania Sojuszu – komentował dla Faktu generał Roman Polko.

Wpadka doradcy prezydenta

Choć od ogłoszenia, że Polska wycofa się z Eurokorpusu, minął już prawie tydzień, to sprawa nadal budzi wielkie emocje. Głos w dyskusji zabrał również doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz.

– Austria, Kanada, Finlandia wystąpiły z Eurokorpusu, który się koncentruje na zabezpieczeniu flanki południowej, która nas nie interesowała – mówił pytany o tę kwestię na antenie TVP Info. Po tych słowach w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja. Profesora Zybertowicza skrytykował m.in. były szef MON Tomasz Siemoniak.

Jego wpis spotkał się z odpowiedzią doradcy prezydenta, który tłumacząc swój punkt widzenia, zaliczył jednak poważną wpadkę. Zaliczył bowiem Finlandię do krajów, które wchodzą w skład NATO. Tymczasem Finowie od roku rozważają jedynie wejście w struktury Sojuszu.

Wypowiedź była szeroko komentowana w mediach społecznościowych:

Czym jest Eurokorpus

Eurokorpus to międzynarodowa struktura wojskowa stworzona w 1992 roku. Może kierować siłami liczącymi do 65 000 żołnierzy i wykonywać operacje na potrzeby Unii Europejskiej i NATO.

W grudniu 2006 roku Komitet Wspólny Eurokorpusu zaakceptował możliwość większego udziału polskich żołnierzy w dowództwie EC. W styczniu 2008 r., rozpoczęto negocjacje mające na celu zmianę statusu Polski z państwa stowarzyszonego na ramowe. 1 grudnia 2011 r., po spotkaniu Komitetu Wspólnego EC, odbyła się ceremonia podpisania „Wspólnej Deklaracji Intencji ws. przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do EC jako państwo ramowe” oraz wręczone zostało oficjalne zaproszenie polityczne dla Polski do przystąpienia do EC. Do 2013 r. Polska obsadzała w Dowództwie Eurokorpusu 18 stanowisk, w tym jedno stanowisko tzw. flagowe – zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia.

W tym roku Polska miała zostać tzw. krajem ramowym, czyli pełnoprawnym członkiem z prawem do udziału w decyzjach i planowaniu. W 2019 mieliśmy objąć rotacyjne dowodzenia całym Eurokorpusem.

FAKT.PL

Więcej postów