Co grozi Polsce? IS szykuje zamachy z udziałem broni chemicznej lub nuklearnej

Przedstawiciele NATO oraz Unii Europejskiej poinformowali, że posiadają wiarygodne informacje o tym, że ekstremiści z tzw. Państwa Islamskiego przygotowują się do przeprowadzenia ataków nuklearnych i biologicznych w Europie.

 

Jorze Bergo Silca, zastępca koordynatora ds. antyterroryzmu Komisji Europejskiej przyznał, że przedstawiciele IS wykazują zainteresowanie pozyskanie materiałów służących do przygotowania broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej.

Dr Jamie Shea, zastępca asystenta sekretarza generalnego NATO dodał, że Sojusz „jest świadom prób podejmowanych przez terrorystów w sprawie pozyskania tych substancji”.

„Uzasadnione obawy”

Informacje te są powodem „uzasadnionych obaw” ze strony NATO, ponieważ istnieje podejrzenie, iż fundamentaliści przejęli arsenał rakiet krótkiego zasięgu oraz rakiet przeciwlotniczych armii irackiej. Ponadto, IS pracuje nad metodami omijania środków bezpieczeństwa. Według przedstawicieli zachodnich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, terroryści poszukują metod na stworzenie bomb wszczepianych do ludzkiego ciała czy przejmowanie kontroli nad autonomicznymi samochodami, które poruszają się bez kierowcy.

Państwo Islamskie się rozpada?

Przedstawiciel NATO wskazał również, że istnieje obawa o podział Państwa Islamskiego na dwie organizacje, tak by chronić tzw. „kalifat”, samozwańcze państwa kierowane w oparciu o najbardziej konserwatywne zasady szariatu. Jedna „część” miałaby za zadanie utrzymywania oporu na zajętych terytoriach na bliskim Wschodzie, podczas gdy druga tworzyć komórki w Europie, które odpowiedzialne byłyby za dokonywanie zamachów.

Proces podziału miał się już rozpocząć.

Informacje zostały przekazane opinii publicznej podczas międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu zorganizowanej w Londynie.

Państwo Islamskie

Islamskie Państwo w Iraku (pierwsza nazwa Państwa Islamskiego – red.) powstało na początku XXI wieku po wyodrębnieniu się z Al-Kaidy na terenie Iraku. Po wybuchu wojny domowej w Syrii, terroryści dołączyli się do walki z armią prezydenta Baszara al-Asada, ale również z innymi, mniej radykalnymi, ugrupowaniami opozycyjnymi. W 2013 roku, po ekspansji terytorialnej i poszerzeniu swoich wpływów nazwa ugrupowania zmieniła się na Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ang. ISIL).

Terroryści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu ogłosili powstanie kalifatu islamskiego 29 czerwca 2014 r., którego kalifem został Abu Bakr al-Bagdadi. Wtedy też zmienili nazwę i proklamowali powstanie „Państwa Islamskiego”. Terroryści od początku swojego istnienia informowali, że celem działania jest utworzenie kalifatu, który będzie rządzony w oparciu o najbardziej konserwatywną wersję szariatu.

Tzw. Państwo Islamskie jest uznawane za jedną z najbogatszych organizacji terrorystycznych na świecie. Majątek, którym dysponują jest szacowany na ponad 2 miliardy dolarów. Głównym źródłem dochodów dżihadystów pochodzi z handlu ropą naftową. Mimo tego, że w wyniku amerykańskich nalotów środki ze sprzedaży ropy spadły ostatnio o niemal 3 procent, nadal jest to najważniejsze źródło utrzymania bojowników. Ponadto, na podległą ludność członkowie IS nałożyli specjalne podatki. Cennym źródłem dochodów jest również działalność przestępcza oraz darowizny.

Po ekspansji IS na terytoria Syrii i Iraku, Stany Zjednoczone podjęły 8 sierpnia 2014 roku na terenie Iraku interwencję lotniczą przeciwko dżihadystom. 23 września 2014 roku, po ogłoszeniu „strategii Obamy” i uformowaniu koalicji międzynarodowej, rozszerzono operację lotniczą na Syrię.

WPROST/THE TELEGRPAH

Więcej postów