MON odrzucił ofertę Bumaru-Łabędy ws. modernizacji Leopardów

Resort obrony odrzucił złożoną przez konsorcjum PHO, Bumaru-Łabędy i OBRUM w grudniu ubiegłego roku ofertę modernizacji Leopardów 2, należących do Wojska Polskiego. Nowa propozycja ma zostać złożona przez podmiot, wskazany przez Polską Grupę Zbrojeniową.

 

Resort obrony zakończył realizowane wcześniej postępowanie w sprawie modernizacji czołgów Leopard 2A4 bez wskazania wykonawcy. Zgodnie z informacją Polskiej Grupy Zbrojeniowej decyzja MON była spowodowana przez braki formalne i merytoryczne oraz zbyt niski poziom polonizacji.

Nowa propozycja w zakresie modernizacji czołgów ma być przygotowana przez podmiot, który zostanie wskazany przez władze Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski podkreśla, że według planów oferta ma zostać złożona już w drugim kwartale bieżącego roku. Zwraca uwagę, że działania Grupy, prowadzone we współpracy z resortami Obrony Narodowej i Skarbu Państwa mają na celu przyspieszenie realizacji programów modernizacji Sił Zbrojnych, jak miało to miejsce w wypadku armatohaubic Krab.

Szacujemy, że nowa oferta na modernizację Leopardów zostanie złożona w drugim kwartale bieżącego roku. Od początku istnienia PGZ powtarzamy, że powstaliśmy także po to, by obok zapewnienia rozwoju branży i szerokiego udziału w programach modernizacyjnych polskiej armii, rozwiązywać w bliskiej współpracy z MON i MSP bieżące problemy. Zaczęliśmy od decyzji w sprawie podwozi K9 do Krabów. Teraz przyszedł czas na Leopardy. Potwierdzam jednocześnie, że naszą intencją jest, aby Bumar-Łabędy nadal był liderem tej modernizacji – prezes PGZ Wojciech Dąbrowski.

Według prezesa PGZ grupa dąży do pozostawienia zakładów Bumar-Łabędy w roli lidera modernizacji czołgów. Wojciech Dąbrowski podkreślił jednocześnie, że Polska Grupa Zbrojeniowa dysponuje odpowiednim potencjałem do złożenia „kompleksowej” oferty modernizacji Leopardów 2A4. Jednocześnie prace modernizacyjne mogą zostać rozpoczęte już w 3-4 miesiące od podpisania stosownego kontraktu. Ich zakończenie przewiduje się w okresie do 2020 roku. PGZ podkreśla, że przebieg wcześniejszych negocjacji z koncernem Krauss Maffei Wegmann, producentem czołgów Leopard 2 świadczy o słuszności koncepcji modernizacji czołgów przez podmioty krajowego potencjału przemysłowo-obronnego.

Pod koniec stycznia sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek odniósł się krytycznie do oferty modernizacji Leopardów złożonej przez konsorcjum z liderem Bumar-Łabędy. Ocena ministra Mroczka pokryła się z informacjami na temat zdolności gliwickich zakładów do przeprowadzania kompleksowych przeglądów i napraw Leopardów, uzyskanymi przez Defence24.pl, będącej istotnym czynnikiem pozwalającym określić zdolność do modernizacji Leopardów.

Sekretarz stanu w MON zapowiadał również, że w wypadku odrzucenia oferty konsorcjum z liderem Bumar-Łabędy (co właśnie miało miejsce) nowa propozycja będzie przygotowana z udziałem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, z wykorzystaniem efektów konsolidacji przemysłu obronnego. Według ministra Mroczka modernizacja Leopardów miała się rozpocząć jeszcze w tym roku.

defence24.pl

Więcej postów