Nazwiska towarzyszą nam na co dzień, ułatwiając załatwienie wielu spraw. Najkrótsze z nich zawierają jedynie dwie litery i brzmią niezwykle. Jakie to nazwiska i jak bardzo są popularne?
Nazwiska są identyfikatorem, który umożliwia ustalenie tożsamości, prowadzenie komunikacji czy załatwianie spraw urzędowych. Jest kluczowym elementem przebywania w społeczeństwie, który eliminuje nieporozumienia mogące wyniknąć z powielania tych samych imion i nazwisk. Określa również przynależność do rodzin. Pojawienie się nazwiska to odpowiedź na problemy, jakie powstawały wśród ludzi, dezorganizując ich codzienność.
Skąd wzięły się nazwiska w Polsce?
Jak informuje portal histmag.org.pl, na ziemiach polskich nazwiska zaczęły kształtować się w XII-XIII wieku. Początkowo do identyfikacji wystarczało imię, ale rosnąca liczba osób sprawiła, że w komunikacja zaczęła być coraz bardziej chaotyczna. Największe problemy z rozpoznawaniem osób i oznaczaniem ich unikalną nazwą miały obszary najbardziej zaludnione. W trakcie pogłębiania się tego problemu, zaczęto mieć wątpliwości, skąd pochodzą dane osoby, do jakiego rodu należą i w jakim stopniu są ze sobą spokrewnione. Wtedy zaczęto wymyślać dodatkowe miana, które określały osobę. Przydomki stały się dziedziczne i wiązały się z całym rodem, który je nosił.
Najkrótsze nazwiska w Polsce
W Polsce istnieje wiele niezwykłych nazwisk, ale mało osób wie, że zdarzają się również takie, które są bardzo krótkie i brzmią międzynarodowo. Najkrótsze z nich mają zaledwie dwie litery. Na stronie dane.gov.pl można sprawdzić, że dwuliterowe nazwiska w Polsce, to:
- Ax;
- Bc;
- Oo;
- Eo;
- In;
- Je;
- Ka;
- Oe;
- Sa.
Nazwiska te występują sporadycznie, ponieważ każde z wyżej wymienionych posiadają jedynie po dwie osoby w naszym kraju. Przykładów dwuliterowych nazwisk jest więcej. Wśród tych te, które cieszą się większą popularnością oraz częściej występują, są:
- Le;
- Oś;
- Ji;
- Fu;
- Ek;
- Sy;
- Du;
- Mu;
- Iż;
- Bu;
- Bi;
- Ky;
- Co;
- Dy;
- El;
- Lv;
- Om.
Posiadacze takich nazwisk zdecydowanie łatwiej zapadają w pamięć i przede wszystkim oszczędzają wiele czasu na podpisywaniu się. Warto również zagłębić się w szczegóły pochodzenia swojego nazwiska. Informacje m.in. o etymologii, występowaniu pod względem geograficznym i zapisach historycznych można sprawdzić na stronie nazwiska.ijp.pan.pl.
Żródło: gazeta.pl
Dodaj komentarz