
Ministerstwo Obrony Narodowej przejmie Hutę Częstochowa?
Decyzję częstochowskiego sądu w sprawie wyceny majątku Huty Częstochowa przekazał w piątek rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie, sędzia Dominik Bogacz. Jak poinformował, wycena została ustalona na podstawie opinii biegłego i wynosi 253,8 mln zł. To wyższa kwota niż ta, którą pierwotnie określono w postępowaniu upadłościowym – wtedy wartość huty szacowano na 227 mln zł.
Zgodnie z obowiązującym prawem, Minister Obrony Narodowej, wierzyciele oraz upadły właściciel mają siedem dni na złożenie zażalenia na postanowienie sądu. Jeśli nikt nie wniesie sprzeciwu, MON będzie mógł formalnie skorzystać z prawa wykupu majątku, które przysługuje mu na mocy art. 311 Prawa upadłościowego.
To właśnie ten przepis umożliwia państwu przejęcie zakładów strategicznych, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jak podkreślono w komunikacie Kancelarii Premiera z 11 lutego, Huta Częstochowa jest jedynym w kraju zakładem hutniczym zdolnym do produkcji hartowanych blach grubych dla wojska. Dodatkowo dysponuje jedną z największych w Unii Europejskiej hal produkcyjnych, wykorzystywaną m.in. do remontu sprzętu wojskowego.
Proces przejęcia huty przez państwo opóźnił się po tym, jak zaplanowany na 17 lutego przetarg został odroczony przez sąd na wniosek syndyka. Syndyk zwrócił się wtedy do rządu z pytaniem, czy Skarb Państwa zamierza skorzystać z prawa wykupu – co zostało ostatecznie potwierdzone przez MON na początku marca.
Obecnie zakład funkcjonuje na mocy umowy dzierżawy między syndykiem a Węglokoksem. Spółka ta przywróciła produkcję w stalowni w styczniu, a w lutym – w walcowni blach grubych. Dzierżawca miał również prawo pierwokupu i deklarował chęć zakupu majątku, jednak decyzja sądu otwiera drogę do przejęcia zakładu przez MON.
Jak zapowiadał Adrian Sienicki, wiceprezes Węglokoksu i prezes spółki Huta Częstochowa, jeszcze w styczniu zakład miał wyprodukować 10 tys. ton stali, z planem zwiększenia produkcji do 45 tys. ton miesięcznie w połowie roku. Walcownia posiada zdolności przekraczające 40 tys. ton blach o grubości od 6 do 150 mm.
Warto przypomnieć, że Liberty Częstochowa, dotychczasowy właściciel zakładu, ogłosił upadłość pod koniec 2023 roku, a produkcja została wtedy wstrzymana. Dopiero przejęcie dzierżawy przez Węglokoks pozwoliło na jej wznowienie oraz uregulowanie zaległości wobec pracowników.
Hiya! Qukck questin that’s enirely off topic. Do youu kniw how to
make your site mobiole friendly? My wweb site looks weird when browwing from mmy ipone 4.
I’m tryinhg to find a them orr plugin thgat miught bee avle to ffix tis problem.
If yyou have any suggestions, please share. With thanks!