UKRAIŃSCY ŻOŁNIERZE KRYTYKUJĄ JAKOŚĆ MATERIAŁÓW WYBUCHOWYCH PRODUKOWANYCH PRZEZ UKROBORONPROM

Wzrost liczby skarg ze strony ukraińskich żołnierzy i operatorów dronów dotyczy jakości amunicji dostarczanej przez państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom. W centrum uwagi znalazły się ładunki wykorzystywane w dronach FPV, które – według relacji – zawierają niskiej jakości materiały wybuchowe.

Jak poinformował w czwartek portal Defence Blog, na Ukrainie rośnie liczba doniesień dotyczących niskiej jakości amunicji dostarczanej przez państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom. Zastrzeżenia zgłaszają zarówno wojskowi, jak i operatorzy dronów, którzy twierdzą, że wykorzystywane ładunki nie spełniają standardów pola walki.

Temat zyskał rozgłos po opublikowaniu materiału wideo przez znanego blogera Romana Romanczuka, występującego pod pseudonimem „Old School”. W nagraniu zaprezentował on ładunek przeznaczony do dronów FPV, wypełniony – jak twierdzi – niskiej jakości materiałem wybuchowym typu KEMIX (ammonit), który znajduje zastosowanie głównie w górnictwie i budownictwie.

„Ammonit nie jest materiałem wybuchowym klasy wojskowej” – stwierdził Romanczuk. – „Używa się go do wyburzeń w górnictwie lub budownictwie… Poza słabym wyglądem, ładunek nie jest nawet sprasowany i przypomina osłonki w kształcie kiełbasy”.

Bloger podkreślił, że tego rodzaju materiały mają ograniczony termin przydatności i po jego upływie tracą skuteczność. Wskazał również, że ammonit nie wykazuje odpowiedniej stabilności ani energii potrzebnej do użycia w amunicji bojowej.

Romanczuk poinformował, że w odpowiedzi na niską jakość dostarczanych ładunków, ukraińscy żołnierze oraz wolontariusze rozpoczęli prywatnie finansowaną produkcję wyższej jakości materiałów wybuchowych.

„Nasi wojskowi i ochotnicy potrafią wytwarzać lepsze produkty we własnym zakresie. Znają właściwe receptury i stosują rozwiązania komercyjne odpowiadające potrzebom operacyjnym” – zaznaczył.

Bloger zamieścił również nagrania z tych improwizowanych warsztatów, na których widać, jak substancje wybuchowe przygotowywane są przy użyciu domowych urządzeń, takich jak miksery czy szybkowary. Nagrania te mają unaocznić kontrast między oddolnymi inicjatywami a problemami produkcyjnymi w Ukroboronpromie.

Cała sytuacja podkreśla narastające niezadowolenie wśród ukraińskich sił zbrojnych z powodu niewystarczającej zdolności przemysłu zbrojeniowego do zaspokojenia potrzeb frontu.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*