
Caral, położone niedaleko wybrzeża Pacyfiku, nieco ponad 180 km na północ od Limy, uznawane jest za najstarsze miasto obu Ameryk oraz kolebkę kultur andyjskich. Naukowcy sądzą, że w przeciwieństwie do Egiptu czy Chin, kultura Caral rozwijała się w całkowitej izolacji.
Status kobiet 5 tysięcy lat temu
Według naukowców nowe odkrycie świadczy o randze kobiet w tej starożytnej społeczności, zamieszkującej tereny obecnego Peru długo przed Inkami.
To ważny pochówek, ponieważ ma elementy odpowiadające kobiecie o wysokim statusie– powiedział Reuterowi archeolog David Palomino. Zwrócił uwagę na sposób, w jaki zwłoki były owinięte, oraz jak zabalsamowana była skóra, włosy i paznokcie.
Ile lat mogła mieć kobieta w chwili śmierci?
Ciało kobiety, która w chwili śmierci mogła mieć między 20 a 35 lat, przykrywały brązowe i niebieskie pióra, być może z ptaków amazońskich, takich jak papugi ary – przekazał Palomino. Dodał, że obok grobu znaleziono kosze z darami, wazy, tykwy i dziób tukana.
Światowa lista dziedzictwa UNESCO
Naukowcy nie ustalili daty pochówku, ale cywilizacja Caral datowana jest na lata od 3000 do 1800 p.n.e. i uznawana jest za jedną z najstarszych na świecie. Stanowisko archeologiczne Caral od 2009 roku znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.
Dodaj komentarz