Kolejny cios USA w Chiny. 50 kolejnych firm z Państwa Środka na czarnej liście

niezależny dziennik polityczny

To pierwsza taka akcja za rządów Donalda Trumpa. Stany Zjednoczone dodały dziesiątki chińskich firm technologicznych do swojej czarnej listy eksportowej. W ten sposób administracja USA chce ograniczyć możliwości Pekinu w zakresie sztucznej inteligencji i zaawansowanych obliczeń.

  • Czarna lista się wydłuża
  • Chiny omijają sankcje
  • Chińska presja w dziedzinie AI rośnie

Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych dodało 80 organizacji do czarnej listy podmiotów, którym amerykańskie firmy nie mogą dostarczać produktów bez zezwoleń rządowych. Ponad 50 firma wciągniętych na czarną listę pochodzi z Chin.

Jak podała rządowa agencja, powodem umieszczenia firmy na czarnej liście jest rzekome działanie sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA. Czarna lista to element wysiłków na rzecz dalszego ograniczenia dostępu Pekinu do technologii obliczeniowej, która może przetwarzać ogromne ilości danych z bardzo dużą prędkością, a także technologii kwantowych – podaje CNBC.

Czarna lista się wydłuża

Departament Handlu poinformował, że chińskie podmioty zostały objęte sankcjami z powodu ich domniemanego zaangażowania w rozwój zaawansowanej sztucznej inteligencji, superkomputerów i wysokowydajnych układów scalonych AI do celów wojskowych. Z informacji departamentu wynika, że dwie firmy dostarczały produkty do objętych sankcjami podmiotów, takich jak Huawei i powiązany z nim producent układów scalonych HiSilicon.

CNBC podał też, 27 chińskich podmiotów zostało wciągniętych na listę za nabywanie towarów pochodzących z USA w celu wsparcia modernizacji chińskiej armii oraz siedem firm za pomoc w rozwijaniu chińskich możliwości technologii kwantowej.

Chiny omijają sankcje

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin poinformowało w środę wieczorem, że „zdecydowanie potępia” ograniczenia eksportowe. Jak podaje Reuters Pekin wezwał też Stany Zjednoczone do „zaprzestania uogólniania bezpieczeństwa narodowego”.

Tymczasem chińskie firmy wykorzystują luki, które umożliwiają im dostęp do amerykańskich technologii pomimo ograniczeń i uzyskują dostęp do amerykańskich strategicznych technologii podwójnego zastosowania za pośrednictwem stron trzecich.

Dlatego „urzędnicy amerykańscy będą nadal nasilać działania śledzące i namierzające mające na celu przemyt zaawansowanych półprzewodników produkowanych przez Nvidia i Advanced Micro Devices”, powiedział CNBC Alex Capri, wykładowca na Narodowym Uniwersytecie Singapuru i autor „Techno-Nacjonalizm: Jak zmienia handel, geopolitykę i społeczeństwo”.

Chińska presja w dziedzinie AI rośnie

Gwałtowny wzrost chińskiego startupu AI DeepSeek zwiększył adopcję tanich modeli AI typu open source w Chinach, wywierając presję na czołowych amerykańskich konkurentów z droższymi, zastrzeżonymi modelami. Dlatego USA zmuszone są do nakładania ograniczeń na technologie o znacznym potencjale militarnym.

Podsekretarz ds. handlu, przemysłu i bezpieczeństwa Jeffrey I. Kessler powiedział, że agencja „wysyła jasny, donośny komunikat”, że administracja Trumpa zapobiegnie „nadużywaniu amerykańskich technologii do obliczeń o wysokiej wydajności, pocisków hipersonicznych, szkolenia samolotów wojskowych i bezzałogowych statków powietrznych (UAV), które zagrażają naszemu bezpieczeństwu narodowemu”.

Źródło: forsal.pl

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*