Na rynkach pierwotnych w III kwartale 2024 roku nominalne średnie ceny transakcyjne mkw. mieszkań wzrosły zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i w ujęciu rocznym, zwłaszcza we Wrocławiu i Łodzi – wynika z kwartalnego raportu NBP, poświęconego sytuacji na rynku mieszkaniowym. Z kolei wzrost cen transakcyjnych mieszkań przewyższył wzrost kosztów deweloperów.
- W III kwartale 2024 roku NBP zanotował kolejne wzrosty cen mieszkań w dużych miastach.
- Szacowana stopa zwrotu z kapitału deweloperów w III kwartale wyniosła około 23 proc.
- Wzrost cen mieszkań przewyższał wzrost kosztów ponoszonych przez deweloperów.
„Na rynkach pierwotnych (RPT) nominalne średnie ceny transakcyjne mkw. mieszkań wzrosły zarówno kdk, jak i rdr, zwłaszcza we Wrocławiu i Łodzi. Notowano również wzrosty rdr realnych cen transakcyjnych względem CPI oraz względem wynagrodzeń – dotyczyło to wszystkich grup miast. Jednocześnie odnotowano spadki dynamiki realnych cen kdk w 6. i 10. miastach” – czytamy w raporcie Narodowego Banku Polskiego.
Jak wskazuje NBP, podobne trendy były obserwowane na rynkach wtórnych.
„Podobne tendencje występowały na rynkach wtórnych (RWT) – dynamiki cen nominalnych kdk, szczególnie wysokie były w Krakowie i Wrocławiu. Dynamika rdr cen realnych zarówno względem CPI, jak i wynagrodzeń była dodatnia, w tym szczególnie wysoka w Krakowie i Wrocławiu. Ceny mieszkań korygowane indeksem hedonicznym wzrosły we wszystkich grupach miast” – napisano w raporcie.
„Oznacza to, że podobne mieszkania w analizowanych miastach sprzedawane były drożej, niż kwartał wcześniej. Utrzymywał się stabilny popyt na mieszkania starsze, lepiej położone, ale mniejsze, z uwagi na niższy całkowity koszt zakupu” – dodano.
W grupie 6 największych miast znajdują się Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław. Z kolei do grupy 10 dużych miast NBP zalicza Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin i Zieloną Górę.
Wzrost cen transakcyjnych mieszkań przewyższył koszty
Szacowana stopa zwrotu z kapitału deweloperów w III kwartale wyniosła około 23 proc.
„Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE) deweloperów mieszkaniowych z projektów inwestycyjnych wyniosła ok. 23 proc., podobnie jak w poprzednim kwartale” – podał NBP.
Według NBP utrzymało się też jej zróżnicowanie pomiędzy rynkami.
„Na taki poziom ROE wpływ miał wzrost cen transakcyjnych mieszkań, przewyższający wzrost kosztów producentów oraz sposób finansowania się deweloperów (głównie środki własne, przedpłaty klientów oraz inne zobowiązania)” – podał NBP.
Poziom średnich stawek najmu mieszkań nieznacznie wzrósł
„Poziom średnich stawek najmu mkw. mieszkań (nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media) nieznacznie wzrósł kdk we wszystkich grupach miast. Przy wzroście cen mieszkań zmniejszył się nieznacznie zysk z najmu w dużych ośrodkach. Koszt obsługi kredytu mieszkaniowego nadal był wyższy od kosztu najmu mieszkania” – napisano w raporcie.
„Liczba mieszkań oferowanych na wynajem nadal rosła, co było m.in. skutkiem wystawiania na rynek mieszkań kupionych w latach 2020-2023, gdy wielu prywatnych inwestorów decydowało się na zakupy mieszkania na wynajem. Rosła również liczba mieszkań oferowanych w formule najmu instytucjonalnego, choć nadal nie jest ona wysoka na tle najmu prywatnego” – dodano.
W III kwartale 2024 roku wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w 7. dużych miastach utrzymał się na podobnym poziomie względem poprzedniego kwartału.
„Wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w 7. dużych miastach (bazujący na przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw) utrzymał się na podobnym poziomie względem poprzedniego kwartału głównie na skutek porównywalnego wzrostu cen mieszkań i wzrostu wynagrodzeń” – napisano w raporcie.
„Na podobnym poziomie do poprzedniego kwartału utrzymał się wskaźnik szacowanego maksymalnego dostępnego kredytu mieszkaniowego oraz szacowanej kredytowej dostępności mieszkania” – dodano.
W tym wypadku grupa 7 dużych miast obejmuje Gdańsk, Gdynię, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawę i Wrocław.
Źródło: wnp.pl
i70b0e