Wielka wymiana dowodów osobistych dla milionów Polaków. Sprawdź, czy też cię to czeka

niezależny dziennik polityczny

W ciągu nadchodzących miesięcy co dziesiąty Polak musi wymienić dowód osobisty. Jak poinformowało w odpowiedzi na pytania Business Insider Polska Ministerstwo Cyfryzacji, w 2025 r. taki obowiązek czeka blisko 3,5 mln obywateli, czyli znacznie więcej niż w poprzednich latach. Jeśli go nie spełnią, to muszą liczyć się z wysoką karą pieniężną.

  • W Polsce jest obowiązek posiadania dowodu osobistego przez osobę dorosłą
  • Dokument jest wydawany na 10 lat, co oznacza, że w przyszłym roku ważność stracą wszystkie te, które zostały wyrobione w 2015 r.
  • Mocniej zainteresować muszą się przede wszystkim urodzeni w 1997 r., bo oni dziesięć lat temu, gdy kończyli 18 lat, wyrabiali prawdopodobnie swój pierwszy dorosły dokument tożsamości
  • Łącznie w przyszłym roku wymiana dokumentów czeka blisko 3,5 mln obywateli. To znacznie więcej niż w poprzednich latach, bo nawet kilkanaście procent dorosłych Polaków

W dzisiejszych czasach wielu z nas korzysta z dowodu osobistego w aplikacji mObywatel. Przypomnijmy bowiem, że od kilku lat jest on dokładnie takim samym dokumentem jak klasyczny „plastik”.

To jednak wcale nie oznacza, że o tradycyjnym dokumencie tożsamości możemy całkowicie zapomnieć. Jeśli więc swój dowód trzymasz w szufladzie, to sprawdź, czy w najbliższym czasie nie traci on ważności. W takiej sytuacji jest ponad 10 proc. dorosłych Polaków.

Business Insider Polska zapytał w resorcie cyfryzacji, ile dowodów osobistych traci ważność w 2025 r. Okazuje się, że to zdecydowanie największa liczba od lat.

„W 2025 r. ważność straci około 3 mln 371 tys. dowodów osobistych” — poinformowało nas ministerstwo. To dane z rejestru PESEL według stanu na 4 grudnia.

W poprzednich latach liczba tracących ważność dokumentów wynosiła 2,1 oraz 2,7 mln. Teraz dotyczy to już blisko 3,5 mln osób.

Ten rocznik musi uważać

Bardzo prawdopodobne, że sporą część stanowią osoby urodzone w 1997 r. To oni w 2015 r. wchodzili w dorosłość i wyrabiali swój pierwszy dowód. A że te są w Polsce wydawane na 10 lat, to w przyszłym roku czeka ich wymiana.

To samo dotyczy urodzonych w 1987 r., o ile oczywiście nie wyrabiali oni nowego „plastiku” przed upływem ważności starego. Tak dzieje się np. w przypadku zmiany nazwiska po ślubie czy zgubienia dokumentu.

Z danych rządowych wynika, że 10 lat temu wydano łącznie 4,8 mln dokumentów tożsamości. To nieco więcej niż 20 lat temu, gdy trwała akcja wymiany starych „książeczkowych” dowodów. Te traciły bowiem ważność w 2008 r., niezależnie od tego, co było wpisane w dokumencie.

Zresztą w 2015 r. w Polsce pojawiły się tzw. nowe dowody osobiste. Właśnie od tego roku w dokumencie nie znajdziemy już wzrostu, koloru oczu, ani wzoru podpisu. Usunięto z niego też adres zameldowania.

Jak wyrobić dowód osobisty?

Procedura wyrabiania dowodu osobistego nie jest skomplikowana. Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy (niekoniecznie tam, gdzie mieszkamy) albo przez internet, za pośrednictwem profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego.

Jeśli wybierzemy opcję online, to i tak bez wizyty w urzędzie się nie obejdzie. „Jeśli składasz wniosek przez internet, musisz uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Na wizytę w urzędzie masz 30 dni od złożenia wniosku przez internet. Po tym terminie twój wniosek nie zostanie zrealizowany (pozostanie bez rozpoznania)” — czytamy w serwisie gov.pl.

Nowy dowód trzeba wyrobić jak najszybciej w następujących przypadkach:

  • masz ukończone 18 lat,
  • zmieniły się dane osobowe w twoim obecnym dowodzie, na przykład nazwisko,
  • zmienił się twój wygląd, na przykład po operacji plastycznej, co utrudnia albo uniemożliwia rozpoznanie cię,
  • twój obecny dowód zagubił się, został zniszczony lub skradziony,
  • certyfikaty w twoim dowodzie zostały unieważnione.

Z kolei w przypadku utraty ważności dowodu należy złożyć wniosek nie później niż 30 dni przed dniem wpisanym w dokumencie. Jeśli więc ktoś ma dokument ważny do lutego 2023 r., to powinien wybrać się do urzędu jak najszybciej.

Od kilku lat nie ma już w dokumentach informacji o adresie zameldowania, więc przeprowadzka nie sprawia automatycznie, że trzeba wymieniać dowód osobisty.

Co jest potrzebne do wyrobienia nowego dokumentu tożsamości? Oprócz wniosku konieczne jest odpowiednie zdjęcie i dotychczasowy dowód lub paszport oraz opcjonalnie:

  • wzór podpisu osobistego,
  • dokument podróżny w przypadku osób otrzymujących polskie obywatelstwo.

Nowy dowód powinien być do odbioru maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. W wyjątkowych przypadkach może się on wydłużyć, ale wtedy urzędnik musi poinformować o takim fakcie.

Grzywna za brak dowodu

Z wymianą nie warto zwlekać, bo jego brak może narazić nas na spore konsekwencje. Podobnie zresztą jak posługiwanie się nieważnym dokumentem.

Przepisy ustawy o dowodach osobistych mówią bowiem wprost, że „kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny”.

Wysokość grzywny ustalana jest przez sąd i może wynieść nawet 5 tys. zł. Podobne sankcje przewidziano za przetrzymywanie cudzego dokumentu tożsamości lub niezwrócenie go w przypadku utraty obywatelstwa.

Źródło: businessinsider.com.pl

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*