Rolnicy zapowiadają wznowienie i zaostrzenie akcji protestacyjnej na terenie całej Polski. Ta decyzja to pokłosie nieudanych negocjacji z ministrem rolnictwa. Głównym problemem rolników jest napływ zboża z Ukrainy, który – według nich – destabilizuje rynek w Polsce.
„Rolniczy protest zaostrzy się i rozleje na cały kraj. Rolnicza Solidarność zablokuje centrum Szczecina, ale będą też pikiety w innych województwach. Rolnicy domagają się od rządu działań ws. uszczelnienia tranzytu zboża z Ukrainy” – przekazał dziennikarz Radia Zet Miłosz Gocłowski.
Rolnicy nie chcą zboża z Ukrainy w Polsce
Rolnicy od kilku miesięcy sprzeciwiają się masowemu importowi ukraińskiego zboża do Polski. Uważają, że choć Ukraińcom należy się wsparcie, nie można przez to zapominać o problemach, z jakimi mierzymy się w kraju.
– Zboże z Ukrainy, zamiast jechać do portów korytarzem życia, trafia do polskich skupów w mocno zaniżonej cenie. Wiadomo, trzeba im pomagać, bo jest wojna. Jednak polscy rolnicy nie mogą sprzedać zbiorów, zostali z kredytami i zbożem nawet sprzed dwóch lat. W gospodarstwie mam praktycznie cały zbiór z ubiegłych żniw. Ze sto ton czeka na sprzedaż – mówił Adolf Dumała, rolnik z powiatu świdnickiego podczas protestu w Piaskach w zeszłym tygodniu.
Rolnicy nie mogą dogadać się z rządem
28 lutego przedstawiciele NSZZ RI „Solidarność” spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem. Podczas spotkania rolnicy skrytykowali takie rozwiązania jak dopłata do zbóż i bankowa preferencyjna linia kredytowa. 9 marca 2023 roku obradowała Zachodniopomorska Rada Wojewódzka, która omawiała to spotkanie.
Protest Rolników przekazał jednak, że w trakcie dyskusji stwierdzono:
- „brak istotnego postępu w realizacji zgłoszonych przez Związek postulatów,
- dalszy spadek rynkowych cen płodów rolnych nieprzekładający się na spadek cen żywności, co świadczy o spekulacyjnym charakterze zachodzących na rynku procesów,
- bałagan i brak informacji panujący szczególnie w obszarze ekoschematów naraża rolników na poważne konsekwencje finansowe w przyszłości”.
Ponadto na podstawie analizy zjawisk zachodzących w ostatnich miesiącach, Zachodniopomorska Rada Wojewódzka podtrzymała stanowisko, że „jednym z głównych celów strategii pod nazwą Europejski Zielony Ład jest ograniczenie produkcji rolnej w UE, a szczególnie w Polsce i innych krajach ściany wschodniej”.
Rolnicy zapowiadają protesty w całej Polsce
W związku, z czym 11 marca przekazano, że Zachodniopomorska Rada Wojewódzka podjęła decyzję o wznowieniu czynnej akcji protestacyjnej na terenie woj. zachodniopomorskiego od 23 marca do 22 kwietnia. Pierwszym etapem protestu będzie manifestacja w Szczecinie 23 marca.
Źródło: next.gazeta.pl