Wprowadzona w 2017 r. ustawa dezubekizacyjna zbiorowo obniżała świadczenia emerytalne byłym funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa PRL. Decyzja dotknęła blisko 40 tys. osób, w tym 8 tys. wdów i dzieci pobierających renty rodzinne. Na mocy ustawy wysokość ich świadczeń nie może przekraczać średniej emerytury w kraju. Dezubekizacja była dumą polityków PiS, którzy ogłosili ją jako akt „dziejowej sprawiedliwości”.
Jedną z osób, którym odebrano emeryturę, był właśnie Vincent V. Severski (jego prawdziwe nazwisko to Włodzimierz Sokołowski), służył w wywiadzie PRL w latach 80. (placówki zagraniczne w krajach skandynawskich). Po upadku komunizmu przeszedł pozytywnie weryfikację i przez 17 lat pracował dla niepodległej Polski. Po odejściu ze służby na początku lat 2000. zaczął publikować książki.
W styczniu 2022 r. warszawski Sąd Okręgowy zwrócił się do IPN o wydanie opinii, czy w trakcie służby w wywiadzie PRL bezprawnie działał przeciwko opozycji lub Kościołowi. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Severski cytuje odpowiedź, która po kilku miesiącach przyszła z IPN. Wynika z niej m.in. że „w toku prowadzonych postępowań nie ujawniono osób pokrzywdzonych” jego działaniami.
Wyrok nakazujący zwrot świadczeń sąd wydał w lipcu 2022 r. MSWiA odwołało się od niego, nadal utrzymując, że Severski został słusznie pozbawiony emerytury. Apelację resortu odrzucił sąd II instancji, a w poniedziałek pisarz dostał odpis prawomocnego już wyroku — czytamy w „GW”.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wypłaciło byłym funkcjonariuszom służb PRL ponad 286 mln zł w wyniku przegranych spraw sądowych — informuje resort w odpowiedzi na zapytanie poselskie. Sądy masowo przywracają wysokość emerytur obniżonych w wyniku tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
Funkcjonariusze i ich rodziny zaczęli masowo odwoływać się do sądów. A te w tysiącach spraw przyznały im rację i nakazały MSWiA przywrócenie starej wysokości emerytur.
W październiku poseł KO Adam Szłapka opublikował odpowiedź ministerstwa na zapytanie poselskie w tej sprawie. Resort przyznaje, że do 27 czerwca 2022 r. zrealizował 2205 prawomocnych orzeczeń sądów, wypłacając zaległe świadczenia emerytalne w wysokości niemal 287 mln zł.
MSWiA informuje, że od decyzji o obniżeniu emerytur odwołało się łącznie ponad 26 tys. osób. Zaznacza przy tym, że wypłacane pieniądze nie są odszkodowaniami, a przywróceniem wysokości emerytur do stanu sprzed ustawy dezubekizacyjnej wraz z odpowiednimi wyrównaniami.
Źródło: „Gazeta Wyborcza” , Onet