Szykuje się rewolucja dla pracowników. Szefowie już od przyszłego roku będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników – Sejm w tym tygodniu ma zdecydować w sprawie zmian w Kodeksie Pracy. Nie będzie mowy o pracy na podwójnym gazie. Kontrole będą możliwe w trakcie pracy zdalnej.
W tej chwili pracodawca może skontrolować trzeźwość pracownika tylko jeśli on wyrazi na to zgodę. Nowelizacja kodeksu pracy, nad którą w tym tygodniu Sejm kończy pracę zakłada, że pracodawcy będą mogli przeprowadzać prewencyjnie takie kontrole. Ich zasady będą musiały być jednak zawarte w regulaminie pracy. Szefowie jasno będą musieli wskazać stanowiska, których takie kontrole mogą dotyczyć. Lub też zaznaczyć, że takie kontrole mogą dotyczyć całej załogi. Pracodawca będzie musiał poinformować osoby wytypowane do kontroli najpóźniej na dwa tygodnie przed jej rozpoczęciem. Pracodawcy nie będą mogli przeprowadzać tych kontroli dowolnym czasie i niezapowiedziane.
Firmy będą kupować alkomaty
Firmy będą musiały także zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt – czyli alkomaty. Będą musiały mieć odpowiednie certyfikaty i zaświadczenia o kalibracji. Nie ma mowy o badaniach krwi – sprawdzanie trzeźwości musi być bezinwazyjne.
Ile musi wykazać alkomat, by pracownika można było odsunąć od pracy? Wystarczy 0,2 promila w wydychanym powietrzu. Co więcej, pracownik, który zostanie przyłapany za pracę pod wpływem alkoholu musi liczyć się także z karami dyscyplinarnymi.
Czy pracownik może nie zgodzić się na dmuchanie w balonik?
Czy będzie można odmówić takiego badania? Szef i tak nie będzie mógł dopuścić do pracy osoby, wobec której będzie miał podejrzenie, że stawiła się pod wpływem alkoholu. Co także ważne, na żądanie pracodawcy, a także samego pracownika, kontrolę trzeźwości będzie mogła przeprowadzić Policja.
Istotne jest także to, że zmiany wprowadzają do kodeksu zdalną pracę. Szef będzie mógł kontrolować także osobę pracującą w domu, czy na pewno trakcie wykonywania obowiązków służbowych jest trzeźwa.
Projekt ustawy w tym tygodniu ma zostać przyjęty przez Sejm. Zmiany mogą wejść w życie już na początku przyszłego roku.
Co jeszcze zmieni Kodeks Pracy? Praca zdalna i dodatkowe badania
Ryczałt za zdalną pracę. Pieniądze za rachunki
Kiedy ustawa wejdzie w życie praca zdalna zostanie wpisana w Kodeks Pracy. Może być zawierana na wniosek pracownika, jak i na polecenie pracodawcy w czasie epidemii lub z powodu działania siły wyższej. Co ważne, kodeks pracy, zakłada możliwość wypłaty ryczałtu za koszty, jakie ponosi pracownik w związku ze zdalną pracą. Wysokość tego ryczałtu i zasady jego wypłaty ustali pracodawca wspólnie z załogą.
Będą też badania pod kątem obecności narkotyków
Tak jak w przypadku badania trzeźwości, pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik nie przyszedł do pracy pod wpływem narkotyków. Co ważne, takie badanie będzie można wykonać metodą, która nie wymaga badań laboratoryjnych. Jeśli pracownik odmówi wykonania takiego badania, pracodawca może zlecić takie badanie np. policji.
Będzie więcej badań dla pracowników
To nowość, o której wcześniej nie było mowy. Lekarz medycyny pracy podczas badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych będzie mógł zlecić wykonanie dodatkowych badań profilaktycznych. Co ważne, pracownik będzie mógł je wykonać na NFZ w godzinach pracy.
fakt.pl
Nice webloɡ right here! Also yоur website so much up very fast!
What web host are you the use of? Can I am gеtting your assoсiate hypeгlink on your host?
I wish my site loaded up as fast as yoսrs lol