W piątek 21 października jeden z portali motoryzacyjnych opublikował artykuł, którego tytuł mówi, że od 1 listopada kierowcy będą mieli obowiązek jeździć na zimowych oponach, bo jeżeli nie dopilnują tego obowiązku, będą mogli zostać ukarani mandatem w wysokości 650 zł. Chodzi jednak nie o kierowców w Polsce, a we Francji. Czy w naszym kraju też obowiązują takie przepisy.
W Polsce nie ma powszechnego obowiązku stosowania opon zimowych — czytamy na stronie internetowej policji. Funkcjonariusze tłumaczą jednocześnie, że ze względu na warunki atmosferyczne, jakie panują zimą w naszym kraju, zmiana opon jest zalecane.
„W warunkach naszego kapryśnego, środkowoeuropejskiego klimatu kierowcy powinni umieć jednoznacznie określić, kiedy zmiana opon na zimowe jest konieczna. Zdaniem wielu ekspertów »zimówka« znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7 st. C. […] Pamiętajmy, że używanie opon nieprzystosowanych do warunków pogodowych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków!” — przypominają policjanci.
Dyskusja o obowiązku zmiany opon na zimowe przetoczyła się przez Polskę w 2019 r. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Infrastruktury, które informowało, że „nie planuje prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie na terytorium RP obowiązku stosowania opon zimowych podczas kalendarzowej zimy”.
— Obecnie brak jest jednoznacznych wyników badań dotyczących zachowania opon zimowych w różnych warunkach atmosferycznych. Ze względu na dynamikę zmian warunków atmosferycznych panujących w Polsce podczas kalendarzowej zimy, trudno jednoznacznie przygotować pojazd do krzywej zmian klimatycznych — mówił wówczas wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
O zmianie opon na zimowe należy pamiętać, wybierając się w podróż do niektórych krajów Europy. Zmiana ogumienia obowiązkowa jest m.in. w takich państwach jak Słowacja, Francja, Finlandia, Łotwa, Litwa czy Chorwacja. Obowiązują tam przepisy, które umożliwiają nałożenie kary pieniężnej na kierowcę, który jeździ na oponach letnich w zimie.