Bloomberg wraca do historii rozwodu Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, który jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Informacja o rozstaniu z żoną nie była tylko towarzyskim hitem. Rynki finansowe bały się rozwodu najbogatszej pary świata. Okazało się, że był to tylko początek, bo jak pisze Bloomberg, w tle były oskarżenia o cyberszpiegostwo i międzynarodowe intrygi.
Bloobmerg pisze, że wydarzenia, które towarzyszyły rozwodowi Jeffa Bezosa i MacKenzie Scott na początku 2019 roku, były zbyt nieprawdopodobne, by w nie uwierzyć. Dzień po tym, jak za pomocą tweeta ogłosili oni rozwiązanie swojego 25-letniego małżeństwa, National Enquirer opublikował wybuchową historię, w której opisał pozamałżeńskie relacje Bezosa z Lauren Sanchez, która była żoną jednego z najpotężniejszych dyrektorów w Hollywood.
Trwająca miesiącami saga zawładnęła światem mediów, zapoczątkowała pojedynki sądowe i rozgrzała opinię publiczną, która ciekawa jest, jakimi metodami posłużył się National Enquirer, by zdobyć jeden z najbardziej kontrowersyjnych materiałów w swojej historii.
„Jego zdolność do oddzielania zawiłych wątków życia osobistego i zawodowego nie miała sobie równych. Ten talent pozwolił mu zbudować firmę Amazon, a jednocześnie prowadzić firmę kosmiczną Blue Origin LLC i ożywić Washington Post – a wszystko to przy zachowaniu prywatności w życiu rodzinnym. Ale te wątki się zaplątały. Bezos, ojciec czwórki dzieci, stał się tematem tabloidowych historii w National Enquirer – tak opisuje miliardera Bloomberg.
Bloomberg zauważa także, że skandal wokół nowego związku Bezosa zaniepokoił pracowników i zapowiadał duże zmiany w sposobie prowadzenia firmy. Był także kulminacją trwającej dekadę transformacji Bezosa – z samotnie myślącego maniaka technologii w pana imperium wartego biliony dolarów. Jego wrogami mieli stać się teraz Donald Trump, który gardził „Postem”, oraz Mohammed bin Salman, książę koronny Arabii Saudyjskiej. Ten drugi został wplątany w rzekomy spisek mający na celu umieszczenie oprogramowania szpiegowskiego w smartfonie Bezosa. Jak pisze Bloomberg Bezos radził sobie z tym wszystkim tak, jak zawsze: myśląc niekonwencjonalnie i manipulując dźwigniami mediów.
Latem 2018 roku, gdy romans Bezosa i Sanchez nasilał się, Enquirer wychodził z katastrofalnych kilku lat, sprzedaż w kioskach spadała, dziennikarze dostali więc polecenie, aby zainteresować się prywatnym życiem miliardera. Miał im pomóc w tym brat Lauren Sanchez. Bloomberg opisuje, że pokazał im m.in. pendrive’a zawierającego zbiór SMS-ów Bezosa do jego siostry, a także kilka osobistych zdjęć, które wymieniali między sobą.
Po wybuchu afery pojawiło się mnóstwo spekulacji na temat tego, jak Enquirer zdobył informacje na temat romansu Bezos-Sanchez. Wśród wielu spekulacji były te dotyczące tego, że w sprawę zamieszany był były mąż Sanchez, nie brakowało wyznawców międzynarodowej intrygi z udziałem Arabii Saudyjskiej.
Tuż po publikacjach w tabloidzie, Jeff Bezos opublikował na swoim blogu post, w którym stwierdził, że „The National Enquirer” szantażował go publikacją „wstydliwych” zdjęć Bezos oskarżył wtedy brata swojej partnerki o nielegalne dostarczenie jego prywatnych zdjęć mediom.
Choć rynki finansowe bały się rozwodu najbogatszej pary świata. Okazało się, że Jeff Bezos utrzymał kontrolę nad firmą Amazon. A MacKenzie Bezos otrzymała olbrzymi majątek, czyniący z niej po rozwodzie trzecią najbogatszą kobietę świata.