Rzecznik Komendy Głównej Policji w rozmowie z Polską Agencją Prasową podsumował policyjne działa związane z pandemią koronawirusa. Działania te były prowadzone od 7 marca 2020 roku do 27 marca 2022 r. — Chociaż stan epidemii w Polsce nadal trwa, to ograniczenia, z którymi mieliśmy do czynienia do tej pory, zostały w znacznej mierze zniesione. Między innymi nie obowiązuje już obowiązek zakrywania nosa i ust w niektórych miejscach — podkreślił inspektor.
Wskazał, że w trakcie działań związanych z pandemią policjanci w związku z brakiem maseczki pouczyli 1 mln 51 tys. 440 osób, wystawili 1 mln 99 tys. 737 mandatów oraz sporządzili 119 tys. 275 wniosków o ukaranie do sądu.
— W okresie trwania pandemii funkcjonariusze policji dokonali ponad 2,91 mln kontroli placówek handlowych pod kątem przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Ujawniliśmy w ten sposób ponad 460 tys. nieprawidłowości i prawie 645 tys. wykroczeń — przekazał policjant.
Dodał, że w trakcie trwania pandemii policjanci skontrolowali ponad 7,6 tys. dyskotek i klubów, aby sprawdzić, czy przestrzegane są przepisy związane ze stanem epidemii. — Podczas kontroli ujawniono 455 wykroczeń, pouczono 33 osoby, wystawiono 116 mandatów, sporządzono ponad 2,8 tys. wniosków o ukaranie do sądu. Ujawniono też 52 przestępstwa oraz przekazano 42 notatki do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wystosowano również 46 sankcji o zamknięciu lokalu — wyliczył.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
— Liczby, które podaje robią naprawdę ogromne wrażenie, wskazując obciążenie dodatkowymi zadaniami polskich policjantów i pokazują, jak wiele policjanci robili, żeby zapobiegać transmisji wirusa, chociażby poprzez sprawdzanie osób objętych kwarantanną. Łącznie takich osób sprawdziliśmy na zasadzie wielokrotnych kontroli 136 mln 746 tys. 55 razy. Nieobecnych w miejscu kwarantanny było ponad 587 tysięcy osób — zaznaczył insp. Ciarka.
Przekazał przy tym, że skutkiem sprawdzania osób przebywających na kwarantannie było sporządzenie przez policjantów 228 tys. 336 notatek do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w wyniku czego wydanych zostało 4 tys. 15 decyzji administracyjnych na łączną kwotę 22 mln 245 tys. 516 zł.
— Policjanci skontrolowali łącznie ponad 1,5 mln pojazdów transportu publicznego, sprawdzając, czy przestrzegane są przepisy sanitarne. Chodziło o to, żeby sprawdzić, czy osoby poruszające się komunikacją zbiorową zakrywały nos i usta oraz, czy były przestrzegane przepisy, które wówczas obowiązywały — podał.
Od poniedziałku 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza, i aptek. Od maja również w tych miejscach nie będzie takiego przymusu. Obowiązek noszenia maseczek wprowadzono w Polsce 16 kwietnia 2020 r. Zniesiony został także obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.