Co dalej z programami zakupów śmigłowców w Polsce

Co dalej z programami zakupów śmigłowców w Polsce

20 stycznia rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek odpowiedział na pytania redakcji dotyczące postępów w realizacji dwóch programów śmigłowcowych znajdujących się na etapie dialogów technicznych. Mowa tu o wielozadaniowych wiropłatach Perkoz oraz pokładowych Kondor.

W przypadku programu Kondor, Inspektorat Uzbrojenia zakwalifikował do dialogu technicznego osiem podmiotów. Oznacza to, że odrzucono tylko jednego chętnego – kanadyjską firmę General Dynamics Mission Systems – Canada Inc., która oferowała propozycję głębokiej modernizacji eksploatowanych w Polsce wielozadaniowych śmigłowców Kaman SH-2G Super Seasprite. W grupie podmiotów-uczestników są więc producenci wiropłatów (Kaman Aerospace Co., Bell Textron Inc., WSK PZL-Świdnik S.A., Airbus Helicopters SAS, PZL Sp. z o.o.), a także potencjalni dostawcy wyposażenia pokładowego (PGZ S.A., Enamor Sp. z o.o. oraz Elbit Systems Ltd.). Sam dialog, który zaplanowano na okres maj-lipiec 2020 roku nie został przeprowadzony zgodnie z planem – pandemia Covid-19 spowodowała, że podjęto decyzję o zastosowaniu formuły korespondencyjnej. Na co wskazuje Inspektorat Uzbrojenia, prowadzona analiza rynku nie została jeszcze zakończona.

Przypomnijmy, zgodnie z deklaracjami program Kondor ma na celu zakup do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych nowego pokolenia, które zastąpią w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej cztery obecnie eksploatowane śmigłowce Kaman SH-2G Super Seasprite. W upublicznionej części założeń Inspektorat Uzbrojenia określił, że konstrukcja ma charakteryzować się maksymalną masą startową dochodzącą do 6500 kg. Ten zapis skutecznie eliminuje z rywalizacji m.in. oferowany przez korporację Lockheed Martin śmigłowiec MH-60R Seahawk.

Także w przypadku programu Perkoz nastąpiło opóźnienie co do zakładanego harmonogramu. Ostatecznie nie zakończyła się weryfikacja podmiotów, które zgłosiły się do dialogu technicznego – przypomnijmy, do zakładanego terminu zgłosiło się dwunastu chętnych. Co więcej, Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że do powyższego dialogu zgłosił się trzynasty podmiot – Saab Technologies Poland Sp. z o.o.. Według planu dialog techniczny miał zostać zakończony do końca grudnia 2020 roku, jednak ten termin nie został dotrzymany. Zgodnie z odpowiedzią na poselską interpelację dotyczącą programów śmigłowcowych z 15 stycznia bieżącego roku wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz wskazał, że zakończenie fazy analityczno-koncepcyjnej w programie Perkoz zaplanowano na 31 marca bieżącego roku. Przypomnijmy, w ramach programu Perkoz Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup 32 śmigłowców wielozadaniowych przeznaczonych do wsparcia bojowego z możliwością prowadzenia zaawansowanego szkolenia lotniczego, dowodzenia oraz rozpoznania i walki elektronicznej. Z tego też względu wydaje się, że program Perkoz nie obejmuje zastąpienia wysłużonych Mi-2, a przede wszystkim najstarsze z W-3 Sokół.

ZBIAM.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*