„Handelsblatt”: Rząd USA nałoży sankcje na rosyjską barkę budującą Nord Stream 2

We wtorek rząd USA nałoży sankcje na rosyjską barkę „Fortuna” oraz na jej armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS – podał niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” na swojej stronie internetowej. Barka układa podmorski bałtycki gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec.

Według informacji  dziennika  , w poniedziałek władze USA poinformowały o tym zamiarze rząd Niemiec oraz pozostałych partnerów europejskich. Gazeta zauważa, że byłby to pierwszy przypadek nie tylko grożenia przez rząd USA sankcjami wobec Nord Stream 2, ale także faktycznego ich zastosowania.

„Będziemy nadal podejmowali wszystkie konieczne i stosowne kroki w celu udaremnienia Nord Stream 2. Nie komentujemy wprawdzie przyszłych posunięć sankcyjnych, ale pozostajemy z sojusznikami i partnerami w kontakcie w kwestii potencjalnych zagadnień sankcyjnych” – „Handelsblatt” cytuje rzecznika ambasady Stanów Zjednoczonych w Niemczech.

Rzecznik podkreślił, że władze USA mają nadzieję, że „Niemcy przemyślą swe stanowisko wobec gazociągu Nord Stream 2”, ponieważ opisywany projekt „zagraża żywotnym narodowym interesom bezpieczeństwa naszych europejskich partnerów oraz Stanów Zjednoczonych”.

Ministerstwo Gospodarki Niemiec potwierdziło w rozmowie z „Handelsblatt”, że zostało poinformowane przez stronę amerykańską o zamiarze nałożenia sankcji na barkę „Fortuna”. Podkreśliło, że przyjęło tę notę z ubolewaniem.

Zobacz także:  Rosja: Media: Konstanta potencjalnym ubezpieczycielem Nord Stream 2  

Przypomnijmy, że Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących na rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Ukończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2 sprzeciwiają się dwa główne obozy polityczne w USA – Demokraci i Republikanie.

Także Polska, państwa bałtyckie i USA mocno sprzeciwiają się budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Argumenty przeciw budowie Nord Stream 2 dotyczą możliwości większego uzależnienia Europy od rosyjskiego surowca oraz rozszerzenia wpływów Kremla.

Zwolennikami projektu są Niemcy, Austria oraz kilka innych krajów UE.

Zobacz także:    Media: USA ostrzegają europejskie firmy zaangażowane w Nord Stream 2 przed sankcjami. Część się wycofała  

  Przypomnijmy  , że w poniedziałek zezwolenie na natychmiastowe wznowienie budowy niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, które zostało wydane w piątek przez Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH), zostało zawieszone na skutek zaskarżenia go przez dwie organizacje ekologiczne.

handelsblatt.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Więcej postów