Szczepienia POZA KOLEJNOŚCIĄ. Rada WUM odroczyła posiedzenie

Szczepienia POZA KOLEJNOŚCIĄ

Rada Uczelni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zapoznała się we wtorek z konkluzjami raportu komisji rektorskiej w sprawie szczepień osób spoza grupy zero i odroczyła posiedzenie – podała uczelnia.

W komunikacie WUM przekazano, że Rada Uczelni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego spotkała się we wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu w celu zapoznania się z konkluzjami raportu komisji rektorskiej, która przeanalizowała sytuację dotyczącą szczepień przeciwko COVID-19, prowadzonych w Centrum Medycznym WUM Sp. z o.o.

„Po przedstawieniu podsumowania raportu komisji przez Jego Magnificencję Rektora WUM, a także sesji pytań i odpowiedzi Rada podjęła decyzję o odroczeniu posiedzenia do dnia dogłębnego zapoznania się z treścią ww. raportu i jego załącznikami, jak również z konkluzjami innych pozostających w toku postępowań związanych z wyjaśnianiem sytuacji dotyczącej szczepień przeciwko COVID-19 oraz do czasu zapoznania się przez Radę ze stanowiskiem działających na WUM statutowych organizacji zrzeszających studentów i doktorantów współtworzących wspólnotę Uczelni” – głosi komunikat.

Liczne nieprawidłowości

Komisja powołana przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. Komisja stwierdziła m.in. brak należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia. Dr n. med. Ewa Trzepla została odwołana przez Radę Nadzorczą spółki Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. ze stanowiska Prezesa Zarządu.

Wcześniej kontrolę realizacji szczepień zlecił NFZ minister zdrowia Adam Niedzielski. We wtorek szef resortu zdrowia poinformował, że z całą pewnością można stwierdzić, że doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień. Osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością, zostały zarejestrowane jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu.

Narodowy Fundusz Zdrowia informował 31 grudnia, że do 6 stycznia jest możliwe szczepienie przeciw COVID-19 osób spoza grupy zero, ale tylko w sytuacji dysponowania przez szpital wolnymi dawkami szczepionki, którymi nie uda się zaszczepić personelu szpitali np. z powodu nieobecności w pracy w czasie świąteczno-noworocznym.

Szef resortu zdrowia przekazał ponadto we wtorek również, że stwierdzone tylko w pierwszym dniu kontroli nieprawidłowości są podstawą do nałożenia kary w wysokości powyżej 250 tys. zł. To minimalna kara, z jaką musi liczyć się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM.

Minister stwierdził, że kontrola NFZ w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w sprawie szczepień osób spoza grupy zero powinna się zakończyć do końca tygodnia.

Kto się zaszczepił?

O zaszczepieniu informował w ostatnich dniach m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD, Leszek Miller. We wtorek polityk podał, że także jego żona została zaszczepiona.

Szczepionkę otrzymali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Michał Bajor i Radosław Pazura, satyryk Krzysztof Materna i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

INTERIA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!