Tych leków może brakować w aptekach. Lista leków zagrożonych brakiem dostępności. Zobacz listę!

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce została podana przez Ministerstwo Zdrowia. Komunikat z dnia 14 stycznia 2019 roku.

Uwaga! Tych leków może brakować w aptekach! Dotyczy to również środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych sprzedawanych w aptekach.

Zobacz LEKI, których może brakować.

https://expressilustrowany.pl/tych-lekow-moze-brakowac-w-aptekach-lista-lekow-zagrozonych-brakiem-dostepnosci-zobacz-liste-21012019/ga/13810460/zd/33312080#zdrowie

Lista leków z ograniczoną dostępnością w aptekach wydłuża się z miesiąca na miesiąc. Rodzaj deficytowych produktów pozostaje jednak niezmienny. Wciąż z trudem kupimy m.in. insuliny, leki przeciwzakrzepowe, leki na astmę, nadciśnienie czy szczepionki. Najnowszy załączników zawiera aż 338 pozycji. To więcej, niż jesienią ubiegłego roku, kiedy na liście było 311 produktów zagrożonych dostępnością. Na czarną listę trafiają te preparaty, których braki odnotowano w przynajmniej 5 procentach aptek w województwach. Aktualne informacje o brakach trafiają do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który przekazuje je do resortu zdrowia.

Farmaceuci mówią otwarcie, że braki w aptekach to wina tzw. mafii lekowej. Tworzy ona odwrócony łańcuch dystrybucji, czyli odsprzedaje hurtowniom i pośrednikom leki kupione przez apteki. Produkty te następnie wywożone są za granicę i sprzedawane drożej. Na tym zarabiają właściciele hurtowni i aptekarze.

EXPRESSILUSTROWANY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!