Estymator: Co trzeci Polak uważa, że Polska może już wyjść z UE [SONDAŻ]

Polska może już wyjść z UE

Wyniki sondażu Estymatora na zlecenie europosła Dobromira Sośnierza wskazują, że eurosceptyków może być w Polsce więcej niż szacuje się na podstawie badań większości pracowni sondażowych.

Pracownia Estymator na zlecenie Dobromira Sośnierza, niezrzeszonego posła do Parlamentu Europejskiego należącego do partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego, przeprowadziła badanie „Opinie Polaków o Unii Europejskiej”. W środę europoseł prezentował je w Sejmie.

Według tych badań, co trzeci Polak uważa, że już czas opuścić Unię Europejską. Na pytanie „Czy Polska może już wyjść z UE, bo więcej pieniędzy już od niej nie dostaniemy, a jeśli dostaniemy, to w zamian będą oczekiwać zbyt wiele?”, twierdząco odpowiedziało 33,6 proc. badanych. 66,4 proc. respondentów było przeciw.

Kolejne wyniki sondażu opublikował na Twitterze wiceprezes partii Wolność, Konrad Berkowicz. Według badania Estymatora, 2/3 zwolenników Unii Europejskiej uważa, że to dzięki niej mają swobodę podróżowania po Europie.

„Wg. badań Estymatora 67 proc. unioentuzjastów myśli, że swobodę podróżowania zapewnia UE! Nie wiedzą, że można nie być w Unii, ale być w strefie Schengen (jak np. Norwegia czy Szwajcaria). Miłość Polaków do Unii, to tak naprawdę miłość do fałszywego o niej wyobrażenia” – komentuje Berkowicz.

Według listopadowego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, blisko 84 proc. ankietowanych opowiada się za pozostaniem Polski w strukturach unijnych. Tyle osób odpowiedziało, że w ewentualnym referendum ws. wyjścia Polski z UE zagłosowałoby za pozostaniem w Unii. Za opuszczeniem UE zagłosowałoby 8,1 proc. respondentów, a mniej więcej tyle samo nie miało zdania. Z badania wynikało też, że co czwarty wyborca PiS nie jest zwolennikiem pozostania Polski w Unii Europejskiej, a 22 proc. wyborców Kukiz’15 zagłosowałoby za wyjściem z UE.

Przypomnijmy, że w marcu ub. roku Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego wykonała badania socjologiczne dotyczące poglądów Polaków na politykę zagraniczną. Wynikało z nich, że nasz naród nie jest tak zdecydowanie euroentuzjastyczny, jak do tej pory twierdzono. Na pytanie „czy Polska powinna wystąpić z Unii Europejskiej?” aż 29,81% respondentów odpowiedziało twierdząco. Ciągle większość stanowią jednak zwolennicy pozostania w UE, którzy na tak postawione pytanie odpowiedzieli „nie”. Było ich 47,37%. Zdania nie miało na ten temat aż 22,82%.

Na pytanie o preferowane działania w przypadku nałożenia na Polskę przez Unię Europejską sankcji, proporcja eurosceptyków była jeszcze wyższa. 32,05% respondentów proponowała w takim przypadku, by „opuścić Unię Europejską”. Przeciwnego zdania było 28,55% badanych, którzy wybrali by, w przypadku sankcji, „zmienić polityków i dostosować się do postulatów Komisji Europejskiej”. 13,15% pytanych opowiedziało się za tym, by „nie podejmować żadnych działań”, zaś 26,25% nie miało na ten temat zdania.

TWITTER.COM / KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*