Ukraina szykuje kolejne uderzenie w węgierską mniejszość? Szef MSZ Węgier reaguje

Według Pétera Szijjártó Ukraina chce jeszcze bardziej ograniczyć używanie ojczystego języka przez węgierską mniejszość.

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó ostrzegł, że Ukraina szykuje się do kolejnego, po kontrowersyjnej ustawie oświatowej z zeszłego roku, wprowadzenia regulacji uderzających w prawa mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Szef dyplomacji Węgier wśród tych regulacji wymienił obowiązek wydawania węgierskich gazet także w języku ukraińskim oraz obowiązek zapewnienia tłumaczenia na język ukraiński sztuk teatralnych wystawianych po węgiersku. – podała w poniedziałek agencja Interfax Ukraina powołując się na stronę internetową węgierskiego ministerstwa spraw zagranicznych i handlu.

Zamiast tego, by łagodzić konflikty, Ukraina przedstawiła kolejne propozycje odnośnie ograniczenia używania języka i obywatelstwa. Przykładowo będzie obowiązkowe zapewnianie przekładu dialogów na język ukraiński podczas produkcji teatralnych, a węgierskie gazety mają być wydawane dwujęzycznie. – cytuje słowa Szijjártó Interfax Ukraina.

Szef MSZ Węgier oświadczył także, że zaistniała sytuacja „ma nadzwyczaj poważny charakter” wziąwszy pod uwagę, iż, jak się wyraził, niebezpieczeństwo wynikające z ustawy oświatowej nie zostało należycie dostrzeżone.

Rząd Wegier wystąpi przeciwko ostatnim środkom z taką samą stanowczością, jak przeciw ustawie o oświacie. – oświadczył Szijjártó .

Przypomnijmy, że w grudniu 2017 roku Komisja Wenecka na wniosek strony ukraińskiej, która była przekonana o słuszności ustawy, zaopiniowała kontrowersyjne zapisy nowej ustawy oświatowej, która uderza w szkolnictwo mniejszości narodowych na Ukrainie. W opinii komisji, krytyka tej ustawy ze strony sąsiadów Ukrainy jest uzasadniona. Zaznaczono, że zabrania ona nauczania w językach mniejszości narodowych w szkołach ponadpodstawowych i przedstawiono konkretne zalecenia. Dotyczyły one m.in. doprecyzowania regulacji odnośnie nauczania w języku mniejszości, rozpoczęcie nowego dialogu z przedstawicielami mniejszości narodowych i stronami zainteresowanymi, a także zapewnienia, że zmiany nie wpłyną negatywnie na zachowanie dziedzictwa kulturowego mniejszości.

Przyjęta we wrześniu 2017 roku ustawa spotkała się z protestami Węgier, Rumunii, Rosji i Bułgarii. Najgłośniej protestujące Węgry zapowiedziały blokowanie wszelkich inicjatyw integracyjnych Ukrainy z UE i NATO do czasu uchylenia kontrowersyjnych przepisów. Natomiast rząd polski przejawiał w tej kwestii miękkie stanowisko.

ZAXID.NET

 

Więcej postów