CBA kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie – poinformował Wydział Komunikacji Społecznej Biura. Agenci analizują też, czy osoby, które są zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych, robiły to. Gronkiewicz-Waltz oceniła te kontrole Biura jako „kolejną bitwę o Warszawę”.
Kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczy prawidłowości podjętych decyzji z lat 2010-16 dotyczących dysponowania mieniem, przede wszystkim w sprawach zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami w sprawie nieruchomości m.in. w Śródmieściu – podał we wtorek Wydział.
Wszczęto ją 14 kwietnia, a planowany termin jej zakończenia, to lipiec, ale może zostać przedłużona – wyjaśniło Biuro. Oprócz tego CBA wystąpiło do urzędu miasta o pisemną informację dotyczącą składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów i zastępców dyrektorów biur w stołecznym Ratuszu.
System ważenia odpadów
W jeszcze jednej sprawie CBA kontroluje system ważenia odpadów w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Zadaniem tego programu jest zbieranie informacji wagowych, służących następnie do obciążania Urzędu Miasta St. Warszawy fakturami za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Działania z tym związane wynikają z prowadzonego przez łódzką prokuraturę śledztwa.
Sprawa prowadzona przez delegaturę CBA w Łodzi pod nadzorem rejonowej prokuratury Łódź – Bałuty dotyczy m.in. wątku wdrożenia w warszawskim MPO systemu wagowego wraz z transmisją danych obejmującego flotę pojazdów do odbioru odpadów.
„Agenci CBA badają prawidłowość działania systemu po stronie MPO w Warszawie i w Biurze Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i naliczania wynagrodzenia dla podmiotów realizujących wywóz odpadów” – podał Wydział Komunikacji Społecznej CBA.
„W toku śledztwa zabezpieczono dane informatyczne dotyczące wywozu odpadów oraz ich tonażu i dokumenty związane z rozliczaniem podmiotów świadczących usługi zbiórki odpadów” – poinformowano.
„Trzecia bitwa o Warszawę”
Gronkiewicz-Waltz pytana we wtorek przez dziennikarzy o sprawę kontroli CBA, oceniła, że jest to „kolejna bitwa o Warszawę”.
– Pierwsza była dziewięć lat temu, kiedy próbowano unieważnić mój mandat, potem była kwestia referendum, gdzie PiS przyłączył się do tych, którzy je organizowali, włącznie z Jarosławem Kaczyńskim. Teraz jest trzecia bitwa o Warszawę, ponieważ przez dziewięć lat nie udało się, wybory wygrałam. W związku z tym traktuje to jako kolejną bitwę o Warszawę, jeśli chodzi o te działania CBA – powiedziała prezydent stolicy.
Dodała, że CBA przez ostatnich kilka lat przeprowadziło kilkanaście kontroli zarówno w spółkach miejskich, jak i ratuszu. – Ale nigdy nie było to w ten sposób robione, że medialnie nagłaśniane, tu już widzę rączkę Mariusza Kamińskiego (minister koordynator służb specjalnych – przyp. red.) – mówiła Gronkiewicz-Waltz. Poinformowała, że przeprowadzana jest czwarta kontrola, która dotyczy leasingu samochodów.
– Zanim skończy się dzień, to może będzie jeszcze piąta i szósta (kontrola), trudno mi powiedzieć, na pewno traktuję to jako sprawę, decyzje w jednym czasie, jako sprawę polityczną – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.
„To żadna nowa sprawa”
Prezydent była również pytana o kwestię składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów i zastępców dyrektorów biur w stołecznym Ratuszu. Wyjaśniła, że zgodnie z ustawą dyrektorzy upoważnieni do wydawania decyzji administracyjnych składają oświadczenie majątkowe. Natomiast w wielu biurach nie wszyscy dyrektorzy mają upoważnienia do wydawania decyzji.
Jak mówiła, na 36 biur, dziesięciu nie ma upoważnień. – Często są to wicedyrektorzy lub naczelnicy, jest to praktyka przyjęta, ja tę praktykę odziedziczyłam po moich poprzednikach i nigdy jej nie zmieniałam. Między innymi dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami nie składa oświadczenia majątkowego, ponieważ nie wydaje decyzji administracyjnej – mówiła Gronkiewicz-Waltz.
Wcześniej w rozmowie z zastępca rzecznika warszawskiego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała, że kontrola CBA trwa już od kilku tygodni.
– To żadna nowa sprawa. W przypadku Biura Gospodarki Nieruchomościami kontrola trwa od około dwóch tygodni – zaznaczyła. – Jak zwykle przy tego typu kontrolach przekazujemy wszystkie dokumenty, o które jesteśmy proszeni – dodała.
TVP.INFO
Kolejna bitwa o wywo?anie anarchii prawnej w Polsce.
Kolejny etap programu Targowicy.