Ławrow: Amerykanie przyjęli kurs na tłumienie wszelkiej niepodległości

niezależny dziennik polityczny

Amerykańskie próby rozszerzania dominacji na kolejne i kolejne punkty na świecie są daremne – mówił szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, w czasie spotkania z szefem MSZ Chin, Wangiem Yi, na marginesie spotkania członków ASEAN.

– Nie, Amerykanie przyjęli kurs na tłumienie wszelkiej niepodległości – dodał Ławrow.

– Tak jak zdecydowali się uczynić Ukrainę zagrożeniem dla Federacji Rosyjskiej i przez wiele lat ignorowali rasistowską politykę reżimu kijowskiego, który niszczył wszystko co rosyjskie. W ten sam sposób, w przypadku wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie, zignorowali swoje własne zasady, co do których publicznie ogłaszali, że się do nich stosują, przekonując wszystkich wokół i oszukując samych siebie – kontynuował szef MSZ Rosji.

– W ten sam sposób, w przypadku Ukrainy, naruszyli zasadę niepodzielnego bezpieczeństwa, którą podpisali na najwyższym szczeblu i którą po prostu podeptali – podsumował Ławrow.

24 lutego Rosja dokonała inwazji na Ukrainę – suwerenne i niepodległe państwo, motywując to rzekomym zagrożeniem, jakie Ukraina miała stwarzać dla Rosji w związku z możliwością umieszczenia na terytorium tego kraju wojsk NATO i systemów uzbrojenia NATO.

Ukraina nie jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a NATO nigdy nie rozmieszczało na jej terytorium swoich systemów uzbrojenia.

rp.pl