Łupem złodziei padła ogromna kwota

dziennik polityczny

Ofiarą oszustów padł duchowny jednej z parafii powiatu hrubieszowskiego, który uwierzył, że pieniądze na jego koncie są zagrożone, a mężczyzna, który się z nim kontaktuje, jest policjantem. Oszuści znanym już sposobem wyłudzili zawrotną kwotę.

Jak informuje policja, sposobem na zabezpieczenie gotówki miało być podanie danych do logowania oraz kodów autoryzujących transakcję. – W ten sposób oszuści wyłudzili ponad 200 tysięcy złotych – przekazał asp. szt. Jarosław Karkuszewski z hrubieszowskiej policji.

Łupem złodziei padła ogromna kwota

Z relacji duchownego wynikało, że na jego numer telefonu zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. – Oznajmił, że jego pieniądze są zagrożone, gdyż dokonano włamania na jego konto. W dalszej rozmowie twierdził, że w powyższej sprawie jest prowadzone już śledztwo, będą zatrzymania sprawców, a do realizacji policyjnych czynności niezbędna jest jego pomoc. Duchowny miał potwierdzać operacje na swoim koncie – dodał Karkuszewski.

Zgodnie z instrukcją duchowny autoryzował operacje na koncie i przekazał telefonicznie kody aktywacyjne, które przychodziły w sms-ach. W efekcie przestępcy zdołali pozyskać z konta duchownego kwotę ponad 200 tysięcy złotych.

Policja przypomina i przestrzega

Policja ostrzega, że oszuści cały czas udoskonalają metody swojej działalności i wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze. – Ofiarą tego typu przestępstw może paść każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu, zajmowanego stanowiska czy pełnionej funkcji – podkreśla Karkuszewski.

– Zanim pochopnie podejmiemy działanie, rozłączmy się i dajmy sobie czas na zastanowienie. Oszuści wywierają na nas presję czasową, wprowadzają do rozmowy element zagrożenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia. Zawsze tego typu informacje możemy sprawdzić, rozłączając się i dzwoniąc na telefon alarmowy 112 – przestrzega policjant.

wp.pl