Kolejne drastyczne cięcia w budżecie Pentagonu?

…budżet Pentagonu będzie podlegać kolejnym cięciom, co postawi zdolność sił zbrojnych USA do prowadzenia działań…

 

Amerykański Departament Obrony może zostać zmuszony do wprowadzenia kolejnych drastycznych cięć wydatków, jeżeli przedstawiciele Kongresu nie osiągną porozumienia odnośnie redukcji deficytu budżetowego.

Jak donosi Defense News, istnieje zagrożenie że w roku fiskalnym 2016 Pentagon będzie musiał wprowadzić kolejną serię redukcji nakładów na obronę, powodujących znaczne obniżenie zdolności bojowej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Może się bowiem okazać, że Kongresowi nie uda się osiągnąć porozumienia odnośnie zmniejszenia deficytu budżetowego, co z kolei zmusi do wdrożenia automatycznych cięć zgodnie z pierwotnymi zapisami Budget Control Act.

Po zawarciu pod koniec 2013 roku kompromisu wprowadzającego ustawę Bipartisan Budget Act znacznie ograniczono zakres redukcji wydatków w budżecie Departamentu Obrony w latach fiskalnych 2014 i 2015. Nie wiadomo jednak, czy amerykańskim parlamentarzystom uda się ponownie osiągnąć porozumienie, zwłaszcza że uznawani za doświadczonych i zdolnych do wypracowywania kompromisu autorzy Bipartisan Budget Act (republikański deputowany Izby Reprezentantów Paul Ryan i demokratyczna senator Patty Murray) prawdopodobnie nie będą bezpośrednio uczestniczyli w pracach nad umową, która miałaby umożliwić podniesienie wydatków Pentagonu.

Przedstawiciele służb Departamentu Obrony podkreślali wielokrotnie, że powrót w pełnej wysokości automatycznych cięć budżetowych (tzw. sequestration) spowoduje istotne obniżenie zdolności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Redukcje mogą przyczynić się między innymi do znacznego pogorszenia stopnia gotowości bojowej, podobnie jak miało to miejsce tuż po wejściu w życie zapisów wprowadzających automatyczne cięcia w 2013 roku.

Przypomnijmy, że poziom finansowania zgodny z pierwotnymi zapisami Budget Control Act umożliwia utrzymanie liczebności czynnych jednostek US Army w dłuższym okresie czasu na poziomie 420 000 żołnierzy, w stosunku do ok. 490 000 w chwili obecnej, uwzględniając proces modernizacji oraz konieczność finansowania szkoleń. Jeszcze przed wybuchem kryzysu na Ukrainie i rozpoczęciem działań przeciwko organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie deklarowano, że w celu zapewnienia zdolności do prowadzenia operacji zgodnie ze strategią bezpieczeństwa narodowego amerykańskie wojska lądowe powinny liczyć nie mniej, niż 450 000 żołnierzy.

W świetle działań Rosji na Ukrainie i zagrożenia ze strony ISIS dowódca US Army generał Ray Odierno określił jako „bardzo trudne” wykonywanie zadań w sytuacji obowiązywania automatycznych cięć budżetowych w pełnej wysokości. Jeżeli Kongresowi nie uda się osiągnąć porozumienia odnośnie spełnienia wymogów Budget Control Act, podstawowy budżet Pentagonu będzie podlegać kolejnym cięciom, co postawi zdolność sił zbrojnych USA do prowadzenia działań pod dużym znakiem zapytania i może mieć trudne do przewidzenia konsekwencje w przypadku dalszego pogorszenia sytuacji geopolitycznej.

Jakub Palowski

Więcej postów