Fińscy esesmani paradowali w Olecku

b_360_240_16777215_00_images_fin-55.jpg

Starsi klienci Kauflandu w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie) myśleli, że to koszmarny sen, który kiedyś był przecież ich rzeczywistością. W piątek przed wejściem do marketu zobaczyli dwóch pijanych obcokrajowców wyglądających jak żołnierze SS! Cudzoziemcy doskonale się bawili, udając bezlitosnych morderców z II wojny światowej! Dumnie paradowali pod budynkiem, wykonując faszystowskie pozdrowienia.

 

Wszystko rozegrało się około godz. 11. Przed marketem w Olecku zatrzymał się autokar wycieczkowy, z którego wysiadła grupa rozbawionych turystów z Finlandii. Brylowało wśród nich dwóch mężczyzn w wieku około 35 lat. Jeden miał na sobie koszulę przypominającą mundur niemieckiego żołnierza z II wojny, drugi na ramię założył opaskę ze swastyką!

– Doskonale się bawili. Buńczucznie weszli do sklepu, wykonując po drodze gesty przypominające hitlerowskie pozdrowienie. Pozostała cześć wycieczki obserwowała ich wyczyny z wyraźnym rozbawieniem – opowiada zbulwersowany świadek.

Ludzie wezwali policję, ale policja nie zatrzymali pseudonazistów. Finowie wsiedli do autokaru i spokojnie odjechali. Policjanci zajęli się nimi dopiero dzień później. Namierzyli ich u celu podróży, czyli w byłej kwaterze głównej Adolfa Hitlera w Gierłoży, w ruinach bunkra zwanego Wilczym Szańcem.

– Mężczyźni przyjechali do nas z wycieczką historyczną z Helsinek. Wyjaśnili, że noszona przez nich replika munduru została kupiona w internecie i jej założenie miało być jedynie żartem. Tłumaczyli, że nie mieli świadomości, że robią coś zakazanego – przytacza ich wyjaśnienia Ewelina Piaścik, oficer prasowy komendy w Kętrzynie.

Czy rzeczywiście pijani Finowie popełnili przestępstwo i będą tłumaczyć się z niego przed polskim sądem – wykaże prokuratorskie dochodzenie. Dowodami w sprawie będzie sklepowy monitoring i zdjęcia zrobione przez świadków.

To nie pierwszy raz, kiedy Finowie zakładają mundury żołnierzy SS. Podczas II wojny światowej Niemcy z powodu braku ludzi do walki zaczęli tworzyć specjalne oddziały składające się z innych narodowości, m.in. właśnie z obywateli Finlandii. Na czele jednostki SS utworzonej w 1941 r. – i nazwanej SS Freiwilligen-Battalion „Nordost” – stanął obersturmbannführer Hans Collani. Do oddziału mogli dostać się jedynie młodzieńcy o określonym typie: blondyni, powyżej 170 wzrostu, w wieku 17–23 lata. 1200 fińskich żołnierzy walczyło w Niemczech, na Pomorzu i na froncie wschodnim. Hitlerowscy dowódcy byli pod wrażeniem bitności, waleczności i zaciętości swoich fińskich podkomendnych.

Jarosław Górny

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Maj 2015
pon wto śro czw pią sob nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31