Ludzie rezygnują z pracy w komisjach wyborczych

b_360_240_16777215_00_images_ludzie-6712.jpg

Kilka dni przez wyborami 50 członków obwodowych komisji wyborczych w Szczecinie zrezygnowało. - Ludzie mają dość oskarżeń o fałszerstwa i tego całego zamieszania - mówi przewodnicząca jednej z OKW w Śródmieściu, która przy głosowaniach pracowała przez kilkanaście lat. - Akcja "długopisy" to ostatni przykład

 

Podczas wyborów prezydenckich w naszym mieście pracować będzie 200 obwodowych komisji. To blisko 1600 ludzi. 50 z nich właśnie zrezygnowało. O tym, że członkowie komisji rezygnują, informowało w czwartek Radio Szczecin.

- Jak zabraknie nam ludzi z listy rezerwowej, to błagamy znajomych i z tego korzystamy - tłumaczyła w czwartek na antenie Radia Szczecin Anna Bartczak, szefowa biura rady miasta, koordynująca organizację wyborów w Szczecinie.

Tłumaczą się chorobą, wyjazdem...

OKW powołuje prezydent (wójt, burmistrz). W komisjach zasiada 7-9 osób, w tym jedna "wskazana przez wójta spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych" (art. 182, par. 2 Kodeksu wyborczego). W praktyce to urzędnicy, nauczyciele ze szkół, w których odbywają się głosowania. Pozostałych członków wskazują komitety wyborcze. Jeśli kandydatów do komisji jest więcej niż miejsc, odbywa się losowanie składu. Ale przed niedzielnymi wyborami są niedobory. W czwartek o godz. 14 Bartczak potwierdziła mailowo, że zrezygnowało już 50 osób. Tłumaczą się chorobą, względami osobistymi, nieplanowanym wcześniej wyjazdem. Ale prawdziwe powody mogą być inne.

... ale przyczyny są inne

- Ludzie mają dość oskarżeń o fałszerstwa i tego całego zamieszania - mówi przewodnicząca jednej z OKW w Śródmieściu, która przy głosowaniach pracowała przez kilkanaście lat. - Akcja "długopisy" to ostatni przykład.

Chodzi o inicjatywę prawicowego blogera Pawła Rybickiego, pod hasłem "Weź swój długopis na wybory!". Radzi on, żeby wypełniając kartę do głosowania, nie używać długopisów znajdujących się w lokalu wyborczym. Bo po kilku godzinach tusz może zniknąć! Temat podchwycił Ruch Kontroli Wyborów, utworzony przez tzw. antysystemowe ugrupowania - KORWiN, narodowców, zwolenników Grzegorza Brauna i Pawła Kukiza. RKW organizuje swoich mężów zaufania w komisjach, zapowiada robienie zdjęć protokołów wyborczych itd.

- Bałagan przy wyborach samorządowych zrobił dużo szkody. Podważył zaufanie do komisji, choć to nie ludzie nawalili, a elektroniczny system zliczania głosów - przypomina, prosząca o anonimowość, przewodnicząca.

Przyznaje też, że zasiadający w komisjach narzekali na wysokość diety i czas pracy. Za 300-380 zł mieli pracować kilkanaście godzin, a niektórzy kończyli dopiero po czterech dniach.

Przy wyborach prezydenckich zryczałtowana dieta dla szeregowego członka OKW to 160 zł. Przewodniczący otrzyma 200 zł, jego zastępca 180.

- Ale te wybory są prostsze, podczas samorządowych głosuje się na radę gminy, powiatu, sejmik województwa, na wójta, burmistrza. Teraz jest tylko jedna kartka. Komisje mają mniej pracy - komentuje Maria Trela, dyrektor poznańskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

"Wszystkie komisje będą pracować"

Okręgowej KW nr 45 w Poznaniu podlega 588 obwodowych komisji. Rezygnacje są, ale...

- Pojedyncze przypadki, jak przy każdych wyborach - zapewnia Trela.

Podobnie jest we Wrocławiu (306 komisji w mieście, 689 w regionie) i Koszalinie, gdzie Okręgowa Komisja Wyborcza nadzoruje 430 obwodowych.

- Tylko dwie, trzy gminy zgłosiły zmiany w komisjach, powołano nowych członków - informuje Elżbieta Radomska, dyrektor tamtejszej delegatury KBW.

Czy 50 rezygnacji w Szczecinie oznacza problemy? Dyrektor Bartczak zapewnia, że nie. Wszystkie komisje będą pracować. W sumie powołano do nich 1585 osób. Jakie warunki muszą spełniać? Wystarczy zamieszkiwać w danej gminie (stały rejestr wyborców) i przejść krótkie szkolenie, z technicznych aspektów głosowania wynikających z Kodeksu wyborczego (co sprawdzać, gdzie stawiać pieczątki, co w protokole wpisać).

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Maj 2015
pon wto śro czw pią sob nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31