Wszystko o nowych dowodach osobistych

Od 1 marca zaczęły obowiązywać nowe dowody osobiste. Czy różnią się od starych? Czy są bezpieczniejsze? Gdzie będzie można złożyć wniosek o dowód? Na te i inne pytania odpowiedziało nam Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

 

Z nowych dokumentów zniknie przede wszystkim informacja o miejscu zameldowania, jednak MSW uspokaja, że nie nastręczy to problemów przy załatwianiu spraw urzędowych. W nowych dowodach nie będzie też informacji o wzroście i kolorze oczu ani zeskanowanego podpisu właściciela, a dotychczasowe zdjęcie osoby z profilu zostanie zastąpione paszportowym. Pojawi się też szereg nowych zabezpieczeń m.in. nowe tłoczenia i specjalne farby, które mają lepiej zapobiegać fałszerstwom.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o nowych dokumentach? Przeczytajcie.

1.Czy konieczna będzie wymiana dotychczasowego dowodu?

Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.

2. W czym nowe dowody będą lepsze od starych?

Pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie je sfałszować. W nowym dowodzie osobistym nie będzie rysopisu, skanu podpisu posiadacza dokumentu ani adresu zameldowania.

3. Jak w takim razie – bez informacji o adresie zameldowania – załatwimy sprawę w urzędzie?

Od 1 marca urzędy gmin będą miały dostęp do Systemu Rejestrów Państwowych. Jest to jedna, centralna baza danych zawierająca m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL. Ponadto w przypadku, kiedy meldujemy się po raz pierwszy w danym miejscu, otrzymujemy bezpłatnie zaświadczenie o zameldowaniu.

4. Na pewno będą jednak sytuacje w których nadgorliwy urzędnik zażąda od nas urzędowego poświadczenia adresu zameldowania. Co do zasady, żaden podmiot dysponujący dostępem do rejestru PESEL, w którym może zweryfikować dane adresowe nie może żądać przedłożenia zaświadczenia o zameldowaniu.

5. A pozostali? Jak np. banki, notariusz czy policja będą weryfikować nasz meldunek?

Do nowego Systemu Rejestrów Państwowych będą miały dostęp m.in. urzędy gmin, policja, urzędy skarbowe, sądy. I te instytucje nie będą mogły zażądać od nas takiego zaświadczenia. Ponadto w banku czy u notariusza wystarczy oświadczenie obywatela potwierdzone własnoręcznym podpisem.

6. Jak będzie wyglądało takie oświadczenie?

Każda instytucja sama określa jego wzór.

7. Jak długo zaświadczenie będzie ważne?

Zaświadczenie jest ważne do następnej zmiany naszego meldunku.

8. Będzie bezpłatne?

Zaświadczenie wydawane w momencie naszego pierwszego meldunku w danym miejscu jest bezpłatne.

9. Co w przypadku zmiany meldunku? Przy każdej zmianie będziemy musieli zapłacić za nowe zaświadczenie?

Również przy zmianie meldunku zaświadczenie jest bezpłatne. Dopiero w przypadku zgubienia zaświadczenia, za wydanie nowego trzeba będzie zapłacić 17 zł.

10. Dlaczego na nowym dowodzie będą dwa zdjęcia?

Powtórzenie wizerunku twarzy ma zapobiec kradzieży tożsamości prawowitego posiadacza dokumentu.

11. Dlaczego z dowodu znika podpis właściciela? Sprzedawcy w sklepach często porównują podpis na karcie płatniczej z podpisem na dowodzie

Zachowanie wzoru podpisu mogłoby stanowić istotne utrudnienie dla składania wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną, które planujemy udostępnić.

12. Teraz wniosek o dowód złożymy w dowolnym urzędzie gminy?

Tak. Wniosek złożymy tam, gdzie będzie nam najwygodniej. Możemy to zrobić w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Nasz nowy dowód osobisty odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.

fakt.pl

Więcej postów