MON kupuje rakiety dla MiGów-29. Siemoniak lobbuje wykonawców z Ukrainy?

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu postępowania na dostawę kierowanych radarowo rakiet powietrze-powietrze R-27R1, które są wykorzystywane jako uzbrojenie polskich myśliwców MiG-29. Do udziału w procedurze dopuszczono przedsiębiorstwa z Ukrainy.

 Postępowanie dotyczy zakupu 40 pocisków R-27R1. Rakiety tego typu służą jako uzbrojenie myśliwców MiG-29, znajdujących się na uzbrojeniu Sił Powietrznych. Są naprowadzane półaktywnie radarowo i są przeznaczone do zwalczania celów powietrznych na małych i średnich odległościach, w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy, z dowolnych kierunków przedniej półsfery celu. Zastosowanie rakiet tego typu wymaga ciągłego podświetlania przez radar myśliwca.

Według dostępnych informacji pociski R-27R1 są zdolne do zwalczania celów powietrznych na odległościach 50 km i więcej, aczkolwiek maksymalny zasięg jest zależny od charakteru i sposobu poruszania się celu (zbliżający, oddalający się, manewrujący itd). Inspektorat Uzbrojenia w ogłoszeniu zaznacza, że pociski powinny być „kategorii pierwszej”, wyprodukowane nie wcześniej niż rok przed terminem pierwszej dostawy.

Producent powinien zagwarantować okres przydatności pocisków R-27R1 w opakowaniu hermetycznym co najmniej 96 miesięcy i po otwarciu opakowania hermetycznego co najmniej 60 miesięcy. Postępowanie będzie realizowane zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych.

Inspektorat Uzbrojenia zaznaczył, że o zamówienie mogą się ubiegać potencjalni wykonawcy z Ukrainy.

Pociski R-27R1, jak również inne warianty rakiet R-27, znajdują się w ofercie ukraińskiego przedsiębiorstwa Artem, które dostarczało pociski oznaczone w kodzie NATO jako AA-10 Alamo do Indii. Zakup rakiet średniego zasięgu świadczy o dążeniu do utrzymania pełni zdolności myśliwców MiG-29 Sił Powietrznych. Pociski tej klasy nie są bowiem na ogół używane w misjach dozoru przestrzeni powietrznej (Air Policing) – zarówno w Polsce, jak i krajach bałtyckich. Dyżurujące MiGi-29 dysponowały natomiast zawsze rakietami krótkiego zasięgu – R-60MK lub R-73E.

Oferty będą oceniane pod względem kosztu (waga 80) i okresu gwarancji (waga 20). Wnioski o udział w postępowaniu będą przyjmowane do 16 listopada 2015 roku do godziny 9:00. Dostawy mają się odbyć do 30 listopada 2016 roku.

MARCIN SZYMAŃSKI

Więcej postów

3 Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.