UE zażąda od Polski potępienia „ksenofobicznego i faszystowskiego” Marszu Niepodległości?

Eurodeputowani pięciu grup politycznych w Parlamencie Europejskim zgłosili poprawkę do projektu rezolucji w sprawie praworządności w Polsce, która przewiduje wystosowanie wobec Polski żądania potępienia Marszu Niepodległości. – podał we wtorek portal tygodnika DoRzeczy powołując się na korespondencję Polsat News z Brukseli.

Parlament Europejski wzywa polski rząd do podjęcia odpowiednich działań i stanowczego potępienia ksenofobicznego i faszystowskiego marszu, który miał miejsce w Warszawie w sobotę, 11 listopada. – brzmi tekst zaproponowanej poprawki. Autorem poprawki są europosłowie, którzy pracują nad projektem rezolucji.

Debata na temat stanu praworządności w Polsce ma odbyć się w Europarlamencie w środę o godzinie 15. Pierwotnie miała ona dotyczyć jedynie spraw związanych z Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustaw o zmianach w sądownictwie.

Przypomnijmy, że w swoim napisanym we wtorek tweecie Donald Tusk twierdził, że temat Marszu Niepodległości, jaki po raz kolejny przeszedł 11 listopada w Warszawie, był tematem kuluarowych rozmów przywódców państw Stowarzyszenia Azji Południowo-Wschodniej i Chin, USA, Indii czy Japonii. Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że Marsz Niepodległości godzi w wizerunek Polski w oczach azjatyckich polityków. Tym samym Tusk przyłączył się do grona opozycyjnych polityków polskich i komentatorów z państw zachodnich ostro krytykujących marsz organizowany zwyczajowo przez środowiska narodowe w Dniu Niepodległości. Grzegorz Schetyna domagał się nawet w poniedziałek delegalizacji organizacji animujących Marsz Niepodległości. Z kolei dawny doradca Hillary Clinton do spraw międzynarodowych pisał, również na Twitterze, o „marszu 60 tysięcy nazistów.

DORZECZY

 

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.